Instytucja kultury m.st. Warszawa

ul. Karowa 20, 00-324 Warszawa

+48 22 255 05 00 | dsh@dsh.waw.pl

Program

  • wokół wystaw
  • film
  • filmy

Program

JAPOŃSKIE SIROCCO – Zrywa się wiatr

16.07.2017
godzina 18:00

JAPOŃSKIE SIROCCO – Zrywa się wiatr

16.07.2017
godzina 18:00

Pokaz filmu Zrywa się wiatr Hayao Miyazakiego w ramach cyklu „JAPOŃSKIE SIROCCO" towarzyszącego wystawie „Marzenia o lataniu. Warszawskie opowieści lotnicze". Pokaz odbędzie się na skwerze im. ks. Jana Twardowskiego (róg Karowej i Krakowskiego Przedmieścia). Wstęp wolny!

O filmie:
Zrywa się wiatr
reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2013, 126’
Scenariusz: Hayao Miyazaki
Muzyka: Joe Hisaishi
Wytwórnia: Studio Ghibli

Jiro Horikoshi od najmłodszych lat fascynuje się samolotami i możliwością szybowania w przestworzach; jego idolem jest Caproni, włoski konstruktor latających maszyn. Chłopak niestety ma wadę wzroku, która uniemożliwia mu karierę pilota. Znajduje jednak inną drogę realizacji swych marzeń: zostaje inżynierem, a jego pasja sprawia, że po latach uznany zostanie za jednego z najbardziej innowacyjnych i błyskotliwych projektantów samolotów na świecie. 
Poetycka biografia legendy lotnictwa to jeden z najbardziej poważnych – i zarazem chwytających za gardło – filmów Miyazakiego. Rozgrywająca się na tle dramatycznej historii Japonii w pierwszej połowie XX wieku fabuła to portret młodego idealisty, marzącego o technologicznym postępie, którego dzieło życia zostanie wykorzystane w celach wojskowych. Bohater jest zarazem alter ego samego reżysera, który wychował się w fabryce samolotów należącej do jego rodziców. Doskonała – jak zawsze – kreska rysowników studia Ghibli nie odbiera obrazom realizmu, animacja nadaje jednak filmowi symboliczny i metaforyczny wymiar. Dzięki temu „Zrywa się wiatr” to jeden z najciekawszych powstałych w ostatnich latach filmów ukazujących historię Japonii – ale mówiący też o jej dzisiejszym obliczu.