Nazwa ulicy Karowej prawdopodobnie pochodzi od wozów straży ogniowej zwanych „karami”, które tędy często przejeżdzały wywożąc z miasta śmieci nad Wisłę.

Karowa 20 ─ historia budynku

W miejscu, w którym znajduje się teraz Dom Spotkań z Historią początkowo miał powstać teatr. Spółka Ignacego Paderewskiego, będąca właścicielem hotelu Bristol, planowała wybudować obok niego dużą salę koncertową. Wraz z zaangażowaniem się Paderewskiego w budowę Filharmonii Warszawskiej zaniechano realizacji planu. W 1928 r. właścicielem hotelu Bristol i sąsiadujących z nim gruntów zostaje Bank Cukrownictwa SA, który w latach 1932–1933 wznosi tu kamienicę wg projektu Antoniego Jawornickiego. Wcześniej w tyle działki stał budynek przeznaczony pierwotnie dla agregatów prądotwórczych hotelu, który w latach 20. XX w. został zaadaptowany na pomieszczenia gospodarcze.

Gmach Banku Cukrownictwa SA przetrwał wojnę bez zniszczeń.

W okresie powojennym jego wnętrza zostały przebudowane, zachowały się jedynie nieliczne elementy wystroju i wyposażenia. Obecnie suterena i dawna sala operacji bankowych z antresolą jest siedzibą Domu Spotkań z Historią. O tym, że mieścił się tu kiedyś bank, przypominają pancerne drzwi do sejfu, w którym teraz odbywają się warsztaty edukacyjne. Pozostałe piętra budynku zajmują biura i wydziały Uniwersytetu Warszawskiego.