Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Poszukiwanie – projekt dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu

27.09.2013 - 13.10.2013

Poszukiwanie – projekt dedykowany Witoldowi Lutosławskiemu

27.09.2013 - 13.10.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Cyklu wydarzeń Domu Spotkań z Historią w ramach Roku Lutosławskiego. Witold Lutosławski  –  warszawiak, ambasador Polski w świecie, pełny dystansu i dyskrecji artysta, który otaczał się ciszą, cenił bezkompromisowość i postęp w sztuce, umiał słuchać i słyszeć… Projekt POSZUKIWANIE miał na celu przybliżyć postać jednego z największych kompozytorów XX wieku w 100 rocznicę jego urodzin. Co wiemy o Witoldzie Lutosławskim? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? Jaki wpływ na rozwój polskiego życia kulturalnego miała odwilż 1956 roku? W programie m.in.: Klubowy Fajf w BASENIE w wykonaniu Maseckiego, Rogiewicza i Dj’a Lenara, spacer śladami Lutosławskiego, warsztaty dla dzieci i dorosłych, spotkania, pokazy filmów oraz gra miejska. Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY! Wszystko o projekcie POSZUKIWANIE na WWW.POSZUKIWANIE.DSH.WAW.PL W programie:
  • AKCJE MIEJSKIE
28 września (sobota), godz. 12.00, zbiórka: DSH SPACER: Warszawa śladami Witolda Lutosławskiego. Start: 12.00, zbiórka pod DSH (Karowa 20). Przewodnik: Tomasz Piotrowski – muzykolog, animator kultury, stały współpracownik Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego. 28 września (sobota, godz. 21.00, BASEN (ul. Konopnickiej 6) Klubowy Fajf w Basenie Improwizowany taneczny set w wykonaniu Marcina Maseckiego (klawisze), Jerzego Rogiewicza (perkusja) oraz DJ Lenara. Koncert inspirowany projektem Lutofuzje, organizowanym przez Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego oraz Fundację Muzyka jest dla wszystkich. Po koncercie afterparty - Papa Zura. KLUBOWY FAJF na FB 29 września (niedziela), godz. 12.00 GRA MIEJSKA: Jeden dzień tamtego lata Podróż w czasie do Warszawy lat. 60. Zgłoszenia: gra@dsh.waw.pl. Odszukaj razem z nami kolorowych bohaterów roku 1962. Ludzi ponad podziałami, wolnych duchów, obywateli świata. Spojrzymy na Polskę ich oczami, pokolorujemy szarą rzeczywistość Jednego dnia w PRL. 13 października (niedziela), godz. 19.00 SPEKTAKL NA TORACH: Tramwaj scenariusz i reżyseria:  Reda Haddad występują: Jakub Wieczorek, Piotr Miazga trąbka: Mikołaj Tabako saksofon: Mariusz Godzina tuba: Piotr Wróbel Opowieść o roli artysty i kolorach dnia codziennego, na podstawie fragmentów "Zapisków" Witolda Lutosławskiego i "Jednego dnia w PRL" Macieja Drygasa, rozpisana na dwóch aktorów, trąbkę, saksofon, tubę, tramwaj i pasażerów. …wszystkie myśli i światy PRL łączyły się na chwilę na ulicach, w tramwajach i autobusach, zamieniały w rzekę informacji niesioną w umysłach i sercach przemieszczających się ludzi, aby potem, wraz z wysiadającym pasażerem oddalić się w swoją stronę i zająć tym co indywidualnie najważniejsze. Reda Haddad start: godz. 19.00, przystanek tramwajowy Metro Centrum, koniec: przystanek tramwajowy Metro Centrum, czas trwania spektaklu: 105'. bilety: do odebrania po wcześniejszej rezerwacji pod adresem: gra@dsh.waw.pl (hasło "TRAMWAJ"). Przystanki na „dosiadkę”: Arsenał Królewski (kierunek Żoliborz), CH Arkadia (kierunek Żoliborz), Koło (kierunek Centrum), Zajezdnia tramwajowa Wola (kierunek Centrum), Warszawa Centralna (kierunek Praga), Pomnik Charles'a de Gaulla (kierunek Praga), Rondo Wiatraczna, Rotunda.
  • WARSZTATY
5-6 października (sobota-niedziela), godz. 12.00, DSH WARSZTATY DLA DZIECI: Słucham i animuję. Realizacja: Fundacja Osiem Życzeń Warsztaty animacji poklatkowej dla dzieci i młodzieży (9–16 lat). Inspiracja do pracy będzie postać Witolda Lutosławskiego i jego twórczość. Zgłoszenia: animacja@dsh.waw.pl 12 października (sobota), godz. 10.00-16.30, DSH WARSZTATY: Zrób ciszę(j) zakończony koncertem 4’33 Johna Cage’a.  Sięgnij do doświadczeń Johna Cage'a w poszukiwaniu ciszy absolutnej i weź udział w warsztatach zakończonych wykonaniem utworu 4'33' Johna Cage'a. Warsztaty poprowadzi: Antoni Beksiak, kurator festiwali „Turning Sounds” i „Gębofonu”, współzałożyciel Stowarzyszenia „Dom Tańca”. Zgłoszenia: cisza@dsh.waw.pl
  • POKAZY FILMOWE I SPOTKANIA
27.09 (piątek) 18.00, DSH (ul. Karowa 20) FILM: Jeden dzień w PRL (2005, 58’) reż. Maciej Drygas Rekonstrukcja 27 września 1962 roku – jednego dnia z życia ludzi w komunistycznej Polsce… 28 września (sobota), godz. 16.00, DSH SPOTKANIE: Ferment eksperymentu Goście: Tadeusz Wielecki (kompozytor, dyrektor Warszawskiej Jesieni) i Mirosław Pęczak (kulturoznawca). Prowadzenie: Dorota Szwarcman („Polityka”). Rozmowa o polskiej muzyce przed i po 1956 roku. Historia narodzin polskiej szkoły kompozytorskiej (Lutosławski, Bacewicz, Penderecki, Górecki) oraz festiwali Warszawska Jesień i Jazz Jamboree. Czy odwilż przypieczętowała odejście od estetyki socrealistycznej? Po spotkaniu pokaz filmów: Odrą do Bałtyku, reż. Stanisław Urbanowicz (1946, 38’), Suita warszawska, reż. Tadeusz Makarczyński (1946, 18’). 10 października (czwartek), godz. 18.00, DSH SPOTKANIE: Talent zobowiązuje Gościem spotkania prowadzonego przez Jerzego Kisielewskiego będzie Marcin Bogusławski, architekt, pasierb Witolda Lutosławskiego. Kim był i kim jest dla nas dzisiaj kompozytor? Jak wspominają go przyjaciele i znajomi? Czy Witold Lutosławski odnalazłby się w dzisiejszym nasyconym dźwiękami świecie? Podczas spotkania pokaz filmów: Miłość i muzyka, reż. Tadeusz Arciuch (dok., 1998, 40’), Lutosławscy z Drozdowa, reż. Beata Hyży-Czołpińska (1999, 28’) 11 października (piątek), godz. 18.00, DSH SPOTKANIE: Lonely Wolf Gościem spotkania prowadzonego przez Piotra Metza będzie Tomek Makowiecki, lider zespołu Makowiecki Band Spotkanie poświęcone poszukiwaczom własnego, indywidualnego stylu.  Witold Lutosławski: Zdecydowałem się na pracę od zera w 1948 roku. Nie znajdowałem wokół siebie żadnych modeli, żadnych trendów, które mogłyby mi w tym pomóc, aby odnaleźć język muzyczny i w ogóle estetykę, której pragnąłem. To była praca całkowicie samodzielna. Nie zależało mi na tym, aby uczestniczyć w jakichś prądach, jakichś modach, w jakichś ewentualnie kierunkach estetycznych. Nie dlatego, żebym się specjalnie od tego chciał dystansować, ale po prostu miałem dla mnie najpilniejsze zadanie, to jest po prostu powiedzieć to, co chciałem powiedzieć. I do tego potrzebny był mi język, którego wokół siebie nie znajdowałem, musiałem go sam wypracować. Tak się też stało. Ktoś mnie się kiedyś zapytał: „Czy pan należy do jakiegoś kręgu, czy do jakiegoś trendu, czy jest pan samotnym wilkiem?”[…] Powiedziałem: tak, ja jestem „lonely wolf. Spotkanie poświęcone poszukiwaczom własnego, indywidualnego stylu, twórcom, którzy wyprzedzili swój czas.   Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Lutosławski 2013 – Promesa”, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca” .