Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Dzielnicowy dyżur varsavianiastyczny: BEMOWO na rowerach

25.08.2013

Dzielnicowy dyżur varsavianiastyczny: BEMOWO na rowerach

25.08.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Ahoj przygodo! DSH idzie w miasto! Czy wiesz gdzie mieszkasz? Co niedziela, od 14 lipca do 15 września Dom Spotkań z Historią organizuje wycieczki piesze i rowerowe po dzielnicach stolicy, które rzadko stanowią cel varsavianistycznych spacerów. Tym razem zapraszamy na rowerową przejażdzkę po Bemowie. Drugim obliczem Bemowa, powszechnie kojarzonego z wielkopłytowymi blokowiskami, przez lata uważanego za „sypialnię Warszawy”, jest jego wojskowy charakter, sięgający czasów carskich i budowy Twierdzy Warszawa. Odkryjemy tajemnice skrywane w dawnych murach fortyfikacji. Poznamy Bemowo zielone, pełne dzikich terenów, gdzie budynki mieszkalne nikną w gąszczu wybujałej roślinności. Start: 12.00, na przystanku przy ul. Księcia Bolesława. Czas: 3 h. Przewodnik: Patrycja Jastrzębska Trasa: m. in. Fort Bema, tereny CWKS Legia, Lotnisko Warszawa-Babice, osiedle Boernerowo, WAT, fort Blizne W kolejnych tygodniach do zobaczenia na Jelonkach, w Aninie i Wawrze oraz Falenicy. Poniżej program następnych spacerów.
  • 1.09 JELONKI – pieszo
Start: 12.00, przed Urzędem Dzielnicy Bemowo. Czas: 2,5 h. Przewodnik: Patrycja Jastrzębska Trasa: m.in. osiedle „Przyjaźń”, osiedle Jelonki, Hala Wola, glinianki Sznajdera. Magiczne osiedle drewnianych domków fińskich „Przyjaźń” postawione przez radzieckich budowniczych Pałacu Kultury skonfrontujemy z blokowiskami z wielkiej płyty, które od lat 70. zaczęły wdzierać się do tej części dzielnicy, stopniowo pokrywając coraz większe jej obszary. Odnajdziemy ślady dawnej idei urbanistycznej miasta-ogrodu Jelonki. Dowiemy się także, gdzie rozegrała się ostatnia scena „Misia” Stanisława Barei.
  • 8.09 ANIN I WAWER –  rowerowo
Start: 12.00, przy ul. Płowiecka 77 „Murowanka” . Czas: 2,5 h. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska – Szuchnik (WarsOFF) Opis: Tereny letniskowe i kolonie mieszkalne Starego i Nowego Wawra oraz Anina. Osią wycieczki będą ślady znanych osób związanych z tą okolicą – postaci historycznych, artystów, poetów. Anin powstał na początku XX wieku w sosnowym lesie, Wawer prawie wiek wcześniej na wydmach i mokradłach. W Aninie zobaczymy drewniane „świdermajery”, a w Wawrze miejsca w których działa się historia. Do dziś dnia na rogu ulic Rubinowej i Widocznej stoi dawny bar Antoniego Bartoszka, w którym doszło do zabójstwa dwóch podoficerów niemieckich w grudniu 1939 roku. Niemcy w odwecie za ich śmierć dokonali zbiorowej egzekucji i w światłach reflektorów rozstrzelali 107 cywilów.
  • 15.09 FALENICA –  pieszo
Start: 12.00, Stacja Falenica, ul. Patriotów 44A placyk pod muralem „Pomarańczarka”. Czas: 2,5 h. Przewodnik: Katarzyna Chudyńska- Szuchnik (WarsOFF) Opis: Falenica to jednocześnie dawne letnisko i żydowski sztetl. Zobacz miejsca istotne dla przedwojennej społeczności lokalnej i warszawiaków przybywających na wypoczynek. Jak realizowano wizję letniskowego miasteczka, gdzie mieściły się słynne pensjonaty? Odkryjemy pozostałości prężnej gminy żydowskiej, odszyfrujemy przedwojenne nazwy ulic… Na wszystkie spacery wstęp wolny. Brak zapisów. Wydarzenie na Facebooku dołącz!