Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

02.06.2013

Nakręcona historia” – Filmoteka DSH przedstawia

02.06.2013

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
W weekendowym cyklu pokazujemy filmy fabularne, dokumentalne i kroniki związane z historią Warszawy.
  • godz. 11.00, 14.00, 17.00: Przelot nad zdobytym miastem (23', 2012), reż. Krzysztof Jaszczyński, Andrzej Kałuszko
Dokument Krzysztofa Jaszczyńskiego i Andrzeja Kałuszki pt.: Przelot nad zdobytym miastem pokazuje obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń. Jako postscriptum do filmu zostanie zaprezentowana suita filmowa Andrzeja Kałuszko pokazująca współczesną Warszawę z pokładu helikoptera. godz. 11.30, 14.30, 17.00: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (29’, 2012), reż. Andrzej Kałuszko, Krzysztof Jaszczyński, Ryszard Mączewski Film dokumentalny twórców Przelotu nad zdobytym miastem, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności.Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, pokazuje Warszawę w dniach od kapitulacji 28 września do defilady zwycięzców w Alejach Ujazdowskich 5 października 1939 roku. Niektóre z ujęć znane są już publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów; ułożone w logiczną całość, są unikatowym świadectwem początku okupacji. Film powstał przy współudziale Domu Spotkań z Historią.
  • godz. 12.00, 15.00, 18.00: Henryk Wars. Pieśniarz Warszawy (52’, 2007), reż. Wiesław Dąbrowski
Film dokumentalny o znanym polskim kompozytorze Henryku Warsie, autorze wielu szlagierów.  Wars był również kompozytorem muzyki filmowej do ponad 50 filmów zrealizowanych w Polsce (przed wojną) i ponad 60 w Hollywood (po wojnie), co zapewniło mu trwałe miejsce w literaturze muzycznej. Niedawno odkryto utwory muzyki poważnej skomponowanej przez Warsa.
  • godz. 13.00, 16.00, 19.00: Stefan Starzyński (39’,1993), reż. Edmund Zbigniew Szaniawski
Filmowa biografia Stefana Starzyńskiego, ostatniego przed wojną prezydenta Warszawy, który zyskał sobie opinię najenergiczniejszego i najbardziej oddanego miastu. Za jego prezydentury Warszawa zyskała kilkanaście nowych parków i zieleńców, wiele wspaniałych budowli m in. Muzeum Narodowe. 1 września 1939 Stefan Starzyński zaczyna organizować życie w bombardowanej stolicy oraz cywilną obronę miasta. W odpowiedzi na apel prezydenta warszawiacy budują barykady, kopią rowy przeciwlotnicze, przygotowują punkty sanitarne. W swoich codziennych przemówieniach radiowych Starzyński podtrzymuje na duchu mieszkańców Warszawy.