„Dotknięcie anioła” – pokaz filmu i promocja nowego wydania książki
wydarzenia archiwalne
Zapraszamy na pokaz filmu pt. „Dotknięcie Anioła” (60’, 2015, Polska/Niemcy), fabularyzowanego dokumentu, laureata wielu prestiżowych nagród oraz promocję nowego wydania wspomnień Henryka Schönkera (wyd. Ośrodek KARTA), na podstawie których powstał film.
Gośćmi spotkania po projekcji będą twórcy filmu: Marek Tomasz Pawłowski, reżyser i Małgorzata Walczak, producentka (Zoyda Art Production) oraz Maria Krawczyk z wydawnictwa Ośrodka KARTA. W trakcie wieczoru pokażemy również nagranie wideo, w którym specjalnie dla gości Domu Spotkań z Historią wystąpi mieszkający na stałe w Izraelu Henryk Schönker. Pokazowi będzie też towarzyszyć wystawa pięknych storyboardów autorstwa Edyty Babik.
Henryk Schönker jest synem Leona Schönkera, artysty malarza i ostatniego przewodniczącego gminy żydowskiej w Oświęcimiu. Książka i film to niezwykła historia rodziny ocalałej z Holokaustu; opowieść o wyjątkowych zbiegach okoliczności i ogromnej woli przeżycia towarzyszącym Schönkerom w wędrówce i ucieczkach po wielu polskich gettach i miastach aż do ewakuacji z obozu w Bergen-Belsen. Nowe, czwarte wydanie książki zostało poszerzone o powojenną historię Schönkerów, w tym zmagania z Urzędem Bezpieczeństwa w latach 1945-55. Bohater w 1955 roku wyemigrował do Wiednia, skąd w 1961 wyjechał do Izraela, do dziś mieszka w Tel Awiwie.
Autor, opierając się na świadectwach swojego ojca, opowiada również o Biurze Emigracyjnym w Oświęcimiu, mającym umożliwić Żydom wyjazd z terenów okupowanych przez III Rzeszę do Palestyny. Czy rzeczywiście Holokaust w tym kształcie i rozmiarach był przesądzony z początkiem wojny? Czy gdyby świat zachodni nie okazał się tak obojętny i zgodził się przyjąć Żydów, można by uratować tysiące istnień? W 2008 roku dr Artur Szyndler z Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu w jerozolimskim archiwum American Jewish Joint Distribution Committee odnalazł dokumenty potwierdzające relacje Leona Schönkera o istnieniu Biura Emigracyjnego oraz planów emigracji, które tylko w pierwszym etapie mogły przynieść ratunek ponad 60 tysięcy Żydom.
Film zdobył wiele nagród i wyróżnień w Polsce i za granicą. Był polsko-niemieckim kandydatem do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny. Pokazywany w kinach polskich, europejskich oraz USA zbierał znakomite recenzje. Reżyser zastosował oryginalny język filmowy nazwany „archikolażem”. Neil Genzlinger w „The New York Times”: „Należy docenić Dotknięcie Anioła za próbę stworzenia czegoś nowego". David Noh w „Film Journal”: „Niewiele świadectw ocalałych z Holokaustu może się mierzyć z tym przedstawionym przez Henryka Schönkera w filmie Marka Tomasza Pawłowskiego”. Jury Festiwalu w Chicago uzasadniło nadanie filmowi nagrody głównej: „Autorzy stworzyli precyzyjny, oryginalny i głęboko poruszający język. (…). To dzieło bardzo wysokiej próby, o wielkich walorach humanistycznych, celnie trafiające do ludzkiego sumienia. Bardzo rzadko spotykany dokument.”
Lista nominacji i nagród:
Hollywood Eagle Documentary Award / Polish Film Festival in Los Angeles 2016,
Gold World Medal / New York Festivals 2016,
Gold Remi Award Houston / 2016,
Złoty Nurt / 22. Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2016,
Najlepszy dźwięk / Nagroda Radia Kielce / 22. Festiwal Form Dokumentalnych NURT 2016,
Najlepszy film dokumentalny / Festiwal Filmów Dokumentalnych „Kino z duszą” 2016,
Best Documentary AegeanDocs International Documentary Film Festival 2016,
Best Documentary TrueDoc Documentary Festival 2016,
Festival NNW Krupski Award 2016,
Jury Special Award 10-th Vukovar Film Festival 2016,
Grand Prix Perla Renesansu / Zamojski Festiwal Filmowy 2016,
People’s Choice Award / Zamojski Festiwal Filmowy 2016,
Polish-German Tadeusz Mazowiecki’s Award 2016,
Best Direction Roma CinemaDoc 2016,
Award of Excellence Special Mention / Impact Docs Awards 2016,
Maysles Brothers Award – Nomination / Denver Film Fest 2015,
Best Documentary – Polish Film Festival in America / Chicago 2015,
Human Spirit Award Nomination – Chagrin Film Fest USA 2015,
Final Certificate / Batumi Art-House Film Festival 2015,
Monumentum Ludaicum Lodzense / Festival Art of Medien Lodz 2015,
INPUT 2015 / Tokio, Japonia.
Dotkniecie anioła
Henryk Schönker
pod redakcją Katarzyny Madoń-Mitzner
IV wydanie, Warszawa 2016, seria „Żydzi polscy”; wydawcy: Ośrodek KARTA, Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma;
redakcja epilogu: Maria Krawczyk,
redaktor serii: Hanna Antos.
Wydanie zrealizowane przy finansowym wsparciu Funduszu Pamięci IM. TADZIA KOLSKIEGO.
Dotknięcie Anioła (2015, 60’)
reżyseria i scenariusz: Marek Tomasz Pawłowski,
producent: Małgorzata Walczak, Zoyda Art Production;
koprodukcja: TVP 1, niemiecka stacja WDR,
Film powstał przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Media Program.