Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Nakręcona historia! – "Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji " i "Przelot nad zdobytym miastem"

30.09.2012

Nakręcona historia! – "Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji " i "Przelot nad zdobytym miastem"

30.09.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Zapraszamy na nowy dokument Krzysztofa Jaszczyńskiego, Andrzeja Kałuszki i Ryszarda Mączewskiego Początek.Warszawa w pierwszych dniach okupacji. Przypomnimy również  cieszący się ogromnym zainteresowaniem publiczności film tych samych twórców:  Przelot nad zdobytym miastem. Oba filmy powstały we współpracy z Domem Spotkań z Historią.
  • godz. 11.30, 12.30, 13.30, 14.30: Początek. Warszawa w pierwszych dniach okupacji (26’, 2012)
Nowy film dokumentalnego varsavianistów Krzysztofa Jaszczyńskiego i Ryszarda Mączewskiego z Fundacji „Warszawa1939.pl” oraz reżysera Andrzeja Kałuszko – twórców cieszącego się ogromnym zainteresowaniem widowni i mediów Przelotu nad zdobytym miastem. Film pokazuje Warszawę oczami niemieckich operatorów w pierwszych dniach po kapitulacji 28 września 1939. Dokument został zmontowany z fragmentów niemieckich kronik i filmów, również tych niedawno pozyskanych z amerykańskich archiwów. Niektóre z kadrów są już znane  publiczności, inne jedynie wąskiej grupie varsavianistów. Poza licznymi ujęciami lotniczymi, kręconymi z niskiego pułapu, będzie można zobaczyć także te nakręcone z ziemi. Wiele z nich prawdopodobnie zostało zrealizowanych przez Niemców w celu analizy skuteczności strategii bombardowań. Dziś są wyjątkowym świadectwem początku okupacji. W Przelocie nad zdobytym miastem mieszkańcy Warszawy byli jedynie kropkami widocznymi wśród ruin zniszczonego miasta z okien samolotu wroga. W tym filmie będziemy mogli zobaczyć ich twarze, utrwalone na taśmach niemieckich operatorów.
  • godz. 12.00, 13.00, 14.00, 15.00: Przelot nad zdobytym miastem (23', 2012)
Obraz Warszawy zarejestrowany przez niemieckiego operatora lecącego samolotem Luftwaffe nad zdobytą 28 września 1939 roku stolicą Polski. Dzięki obróbce cyfrowej i dodanym opisom widz może z łatwością zidentyfikować miejsca i obiekty, które w większości zniknęły z mapy miasta w wyniku wojennych zniszczeń.