Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

W cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" – „Droga, zawsze śliczna, zawsze godna podziwu... – Elżbieta Barszczewska"

23.05.2012

W cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" – „Droga, zawsze śliczna, zawsze godna podziwu... – Elżbieta Barszczewska"

23.05.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Kolejne spotkanie w cyklu zostało poświęcone Elżbiecie Barszczewskiej. Do wybuchu wojny aktorka występowała m.in. w Teatrze Narodowym i zagrała w kilkunastu filmach. W latach okupacji pracowała jako kelnerka w kawiarni U aktorek i brała udział w konspiracyjnym życiu teatralnym. Po wojnie związana była Teatrem Polskim. Gośćmi wieczoru były Zofia Kucówna, która czytała niepublikowane listy Elżbiety Barszczewskiej oraz profesor Barbara Osterloff, historyk teatru  i prorektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza. Rozmowę poprowadził Rafał Sławoń. Przywołaliśmy niezapomniane role Elżbiety Barszczewskiej, pokaliśmy fragmenty filmu Dziewczęta z Nowolipek z 1937 roku w reżyserii Józefa Lejtesa oraz archiwalne zdjęcia ze zbiorów Pracowni Historii Szkolnictwa Teatralnego Akademii Teatralnej w Warszawie. "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" to cykl spotkań poświęcony wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom warszawskiego teatru. Patrząc na historię Warszawy przez pryzmat sceny, przywołamy lata, kiedy teatr był najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i… towarzyskiego, a aktorzy – bohaterami masowej wyobraźni. Wybitne kreacje aktorskie Aleksandra Zelwerowicza, Juliusza Osterwy, Elżbiety Barszczewskiej, Tadeusza Fijewskiego to ważna, a trochę już zapomniana część historii Warszawy. Dlatego zanurzymy się w ich barwne i dramatyczne biografie, przywołamy ich niezapomniane role, odkryjemy ich związki z Warszawą –  zajrzymy do teatrów, w których pracowali, postaramy się odnaleźć miejsca, gdzie mieszkali, odpoczywali, bawili się… Odbędziemy razem z nimi podróż w dwudziestolecie międzywojenne, ale odwołamy się także do lat okupacji i okresu powojennego. Patronem cyklu jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, opiekę merytoryczną sprawuje prof. Barbara Osterloff, prorektor Akademii Teatralnej. Poniżej program kolejnych spotkań i spacerów:
  • 13 czerwca 2012 (środa) godz. 18.00: Tadeusz Fijewski. Z Powiśla na warszawskie sceny. Gośćmi wieczoru będą Marzena Kuraś, kierownik Zbiorów Specjalnych i Dokumentacji Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Natalia Fijewska-Zdanowska, Zuzanna Fijewska-Malesza
  • 16 czerwca 2012 (sobota) godz. 12.00: spacer śladami aktorskiego rodu Fijewskich Na zdjęciu: Elżbieta Barszczewska. Fot ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego Poniżej filmy ze spotkania, w tym nieznane fragmenty listów aktorki, które przeczytała Zofia Kucówna; fotografie Elżbiety Barszewskiej ze zbiorów Pracowni Historii Szkolnictwa Teatralnego Akademii Teatralnej w Warszawie oraz zdjęcia z poprzednich spotkań i spacerów w cyklu.