Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Sen o Atomie: kim był Józef Rotblat?

06.11.2016

Sen o Atomie: kim był Józef Rotblat?

06.11.2016

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Wraz z Fundacją Józefa Rotblata zapraszamy na pokaz filmu, dyskusję oraz warsztaty poświęcone Józefowi Rotblatowi – pochodzącemu z Warszawy laureatowi Pokojowej Nagrody Nobla. W programie: 1. „Sen o atomie” – pokaz filmu dokumentalnego poświęconego Józefowi Rotblatowi oraz spotkanie z reżyserem. „Sen o Atomie” („The Strangest Dream” w reż. Erica Bednarskiego) to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający historię życia Józefa Rotblata. Film przedstawia najistotniejsze doświadczenia zawodowe oraz zasługi Józefa Rotblata dla nauki oraz w działalności na rzecz pokoju. Dokument porusza też niezwykle interesujące aspekty historii osobistej i rodzinnej noblisty. Pokaz zostanie poprzedzony krótką prelekcją twórcy filmu – Erica Bednarskiego, polsko-kanadyjskiego reżysera i scenarzysty. 2. „Józef Rotblat – noblista z Warszawy” – dyskusja Projekcja filmu się pretekstem do krótkiej dyskusji o tym kim był Józef Rotblat. O „nieznanym nobliście z Warszawy” opowiedzą:

· Prof. Grzegorz Karwasz – profesor fizyki doświadczalnej, kierownik Zakładu Dydaktyki Fizyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, członek Rady Programowej Fundacji Józefa Rotblata; · Dr Joanna Roszak – adiunkt w Instytucie Slawistyki PAN, Wiceprezeska Zarządu Fundacji Józefa Rotblata; · Prowadzenie: Tomasz Kostrzewa – Prezes Zarządu Fundacji Józefa Rotblata. Dyskusja pozwoli nakreślić szerszy kontekst filmu oraz przybliży publiczności wątek związków Jóżefa Rotblata z Polską i z Warszawą.

3. Wehikuł czasu: warsztaty rysunkowo-historyczne dla osób w każdym wieku „Jest 27 sierpnia 1939 roku. Młody Józef Rotblat siedzi w pociągu, który z Warszawy odjeżdża w kierunku Niemiec. Ma spakowaną walizkę, a w ręku słownik …” Idea warsztatów polega na tym, że uczestnicy rysują i opowiadają historię swoich bohaterów. Dokąd jedzie Józio? Co będzie robił w rok później, a co 5 lub 20 lat później? Warsztaty będą odbywały się równolegle z pokazem filmu. WSTĘP WOLNY.