Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

W cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" – „Gdy Osterwa przyjechał do Warszawy"

25.04.2012

W cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" – „Gdy Osterwa przyjechał do Warszawy"

25.04.2012

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Drugi wieczór w nowym cyklu "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" poświęcony został Juliuszowi Osterwie (1885-1947), znakomitemu aktorowi, reżyserowi, teoretykowi teatru, twórcy jednego z najważniejszych nurtów na scenie polskiej, założycielowi eksperymentalnego Teatru Reduta. W spotkaniu udział wzięli prof. Henryk Izydor Rogacki, historyk sztuki  oraz aktor Jarosław Gajewski. Rozmowę poprowadził Rafał Sławoń. 28 kwietnia 2012 (sobota), zapraszamy na spacer śladami Juliusza Osterwy do Muzeum Teatralnego mieszczącego się w zachodnim skrzydle Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Nasi goście będą mieli szansę zwiedzić historyczne Sale Redutowe, w których w latach 1919-1925 działał prowadzony przez Juliusza Osterwę pierwszy w Polsce teatr-laboratorium. O losach tworzących go aktorach i reżyserach opowie absolwentka Akademii Teatralnej Anna Piotrowska oraz prof. Henryk Izydor Rogacki.  Spacer rozpocznie się pod pomnikiem Wojciecha Bogusławskiego na Placu Teatralnym o godz. 12.00 Współorganizatorem spaceru jest Muzeum Teatralne. "Reforma teatru w ujęciu Osterwy dotyczyła zarówno spraw inscenizacji i gry aktorskiej (...) Osterwa opowiadał się za uproszczeniem dekoracji, które umieszczane byłyby na małej, kameralnej scenie zapewniającej bliski, niemal intymny kontakt z publicznością (...) Osterwa stawiał słowo na pierwszym miejscu, to ono, a nie widowiskowa inscenizacja, miało przede wszystkim angażować wyobraźnię widza. W aktorskiej grze zespołowej miało zniknąć gwiazdorstwo, kokietowanie widowni i może atrakcyjna ale pusta, nastawiona na doraźny efekt gra sceniczna. Aktor miał, wzorem idei Stanisławskiego, wcielać się w postać, przeżywać rolę. Do tradycji Reduty odwoływali się później m.in. Jerzy Grotowski i Włodzimierz Staniewski". Więcej o Juliuszu Osterwie. "Warszawa teatralna. Ludzie i zdarzenia" to cykl spotkań poświęcony wielkim XX-wiecznym aktorom, legendom warszawskiego teatru. Patrząc na historię Warszawy przez pryzmat sceny, przywołamy lata, kiedy teatr był najważniejszym ośrodkiem życia kulturalnego i… towarzyskiego, a aktorzy – bohaterami masowej wyobraźni. Wybitne kreacje aktorskie Aleksandra Zelwerowicza, Juliusza Osterwy, Elżbiety Barszczewskiej, Tadeusza Fijewskiego to ważna, a trochę już zapomniana część historii Warszawy. Zanurzymy się w ich barwne i dramatyczne biografie, przywołamy ich niezapomniane role, odkryjemy ich związki z Warszawą –  zajrzymy do teatrów, w których pracowali, postaramy się odnaleźć miejsca, gdzie mieszkali, odpoczywali, bawili się… Odbędziemy razem z nimi podróż w dwudziestolecie międzywojenne, ale odwołamy się także do lat okupacji i okresu powojennego. Patronem cyklu jest Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, opiekę merytoryczną sprawuje prof. Barbara Osterloff, prorektor Akademii Teatralnej, a rozmowy z gośćmi prowadzić będzie dziennikarz Rafał Sławoń. Poniżej program kolejnych spotkań i spacerów:
  • 23 maja 2012 (środa) godz. 18.00: Droga, zawsze śliczna, zawsze godna podziwu… O Elżbiecie Barszczewskiej. Gośćmi wieczoru będą historyk teatru prof. Barbara Osterloff oraz Zofia Kucówna.
  • 13 czerwca 2012 (środa) godz. 18.00: Tadeusz Fijewski. Z Powiśla na warszawskie sceny. Gośćmi wieczoru będą Marzena Kuraś, kierownik Zbiorów Specjalnych i Dokumentacji Teatru Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk oraz Natalia Fijewska-Zdanowska, Zuzanna Fijewska-Malesza, Agata i Marianna Fijewskie.
Spotkaniom towarzyszyć będą warszawskie spacery po miejscach związanych z bohaterami cyklu, które poprowadzi  Anna Piotrowska, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. A Zelwerowicza. Zajrzymy m.in. za kulisy Teatru Polskiego, do niedostępnych zakamarków Akademii Teatralnej i Teatru Collegium Nobilium, a także do Sal Redutowych Muzeum Teatralnego w Teatrze Wielkim, gdzie na uczestników spaceru czekać będzie niespodzianka. Terminy spacerów:
  • 31 marca 2012 (sobota) godz. 12.00: spacer śladami Aleksandra Zelwerowicza
  • 14 kwietnia 2012 (sobota) godz. 14.00: spacer śladami Elżbiety Barszczewskiej
  • 28 kwietnia 2012 (sobota) godz. 12.00: spacer śladami Juliusza Osterwy
  • 16 czerwca 2012 (sobota) godz. 12.00: spacer śladami aktorskiego rodu Fijewskich
Organizatorzy: Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza, DSH Poniżej zdjęcia z poprzednich spotkań i spacerów w cyklu.