Archiwum wydarzeń

 • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

"Współczesne niewolnictwo" oraz "Kobieta vs wojna". Cykl spotkań towarzyszących wystawie "W niemieckim lesie". (16-17.04)

17.04.2011

"Współczesne niewolnictwo" oraz "Kobieta vs wojna". Cykl spotkań towarzyszących wystawie "W niemieckim lesie". (16-17.04)

17.04.2011

 • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
16.04.2011 (sobota): WSPÓŁCZEŚNI NIEWOLNICY
 • godz. 12.00: film dokumentalny Biznes kwitnie (A Blooming Business),  reż.: Ton van Zantvoort, Holandia 2009,  52 min
Róże oznaczają w Kenii ciężką pracę i poranione ręce kobiet. W Holandii jednak wiążą się z największymi targami kwiatów, przynoszącymi rocznie dochód o wartości 4 mld euro.
 • godz. 13.00: film dokumentalny  Bez przymusu reż.: Barbara Paciorkowska, Polska 1996,  25 min
Dokument o ukraińskich kobietach zatrudnionych do niewolniczej pracy w jednym z podwarszawskich gospodarstw ogrodniczych.
 • godz. 13.45: film dokumentalny Modern Slavery, reż. Thomas Robasm, Tina Davis, Norwegia 2009, 115 min
Dokument analizuje problem współczesnego niewolnictwa, czynników które składają się na ten złożony problem. Bohaterami są ludzie żyjący w skrajnie restrykcyjnych warunkach w Ugandzie, Indiach, Mołdawii, Kambodży i Francji.  Twórcy filmu stawiają tezę, że to w interesie określonych ekonomicznych i społecznych sił leży utrzymanie współczesnego niewolnictwa..
 • godz. 16.00: Współcześni niewolnicy
Spotkanie dotyczące problemu współczesnego niewolnictwa i wyzysku. Goście: Irena Dawid-Olczyk (La Strada), prof. Zbigniew Lasocik (UW, Ośrodek Badań Handlu Ludzi), Joanna Szabuńko (Koalicja KARAT, koalicja Clean Clothes Polska). Prowadzenie: Agnieszka Grzybek (Fundacja Bölla). 
 • godz. 18.00: film fabularny Wichry Kołymy, reż.: Marleen Gorris, Belgia-Francja-Niemcy-Polska 2009, 117 min
Adaptacja autobiografii Eugenii Ginzburg. Jest rok 1937. Eugenia Ginzburg, ideowa komunistka, wykłada literaturę rosyjską na uniwersytecie w Kazaniu. Jej mąż jest członkiem lokalnego komitetu KPZR. Pewnego dnia, Eugenia zostaje wezwana na "rozmowę", podczas której dowiaduje się, że jest członkiem trockistowskiej grupy terrorystycznej. Po kilku miesiącach tortur, zostaje zesłana do syberyjskiego łagru... 17.04.2011 (niedziela): KOBIETA vs WOJNA
 • godz. 12.00: film dokumentalny Dwa balkony, reż.: Andrzej Falber, 2004  53 min
W 1944 r. w trakcie Powstania Warszawskiego i po jego upadku niemieccy okupanci wysiedlili z Warszawy blisko 550 tysięcy dzieci, kobiet i mężczyzn, 160 tysięcy spośród nich deportując do obozów pracy i obozów koncentracyjnych. Niektórzy deportowani trafili do filii obozu koncentracyjnego Natzweiler – „Katzbach" we Frankfurcie nad Menem, gdzie zmuszono ich do niewolniczej pracy w zakładach produkcyjnych Adlerwerke AG.
 • godz. 13.00: Widziałam nazwę BOSCH
Spotkanie z bohaterkami wystawy „W niemieckim lesie. Zbrojenia-wyzysk-przemoc” ––warszawiankami wywiezionymi we wrześniu 1944 roku do fabryki koncernu Boscha. prowadzenie: Anna Czerwińska (Feminoteka)
 • godz. 14.30: film dokumentalny Anna, siedem lat na froncie; reż.: Masha Novikova, Holandia 2008,  78 min
Dokument poświęcony pracy i życiu Anny Politowskiej – obrończyni praw człowieka i jednej z najsłynniejszych rosyjskich dziennikarek, zastrzelonej na klatce schodowej swojego domu 7 października 2006 roku.
 • godz. 16.00: Kobieta vs wojna
Spotkanie poświęcone wojnie z perspektywy kobiet. Jaką rolę wyznacza wojna kobiecie? Jak wojnę widzi kobieta? goście: Maria Wiernikowska (dziennikarka, korespondentka wojenna), Miłada Jędrysik (Gazeta Wyborcza), Krystyna Kurczab-Redlich (dziennikarka, wieloletnia korespondentka polskich mediów w Rosji). Prowadzenie: Roman Kurkiewicz. Na kolejne spotkanie towarzyszące ekspozycji zapraszamy 27 kwietnia. Zapraszamy na stronę wystawy.