Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Dialog", "Mama, tata, Bóg i szatan", "Szkolna modlitwa".

05.12.2010

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Dialog", "Mama, tata, Bóg i szatan", "Szkolna modlitwa".

05.12.2010

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU 2010 odbywający się pod szeroko rozumianym hasłem "Wolność". Filmy podejmują ten temat w rozmaitych kontekstach – jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista. W programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. UWAGA: Pierwszy seans zaczyna się wyjątkowo o 14.30. W programie:
  • godz. 14:30
Dialog (Polska, 2009, 47') reż. Cezary Iber Czy możemy na nowo odkryć świat dzieciństwa? Dwójka przyjaciół, młodych fotografów, podróżuje po Islandii, fotografując tutejsze przedszkolaki. Obydwoje są pełni wiary, pasji, marzeń i planów na przyszłość. Chcą na zawsze pozostać wolni i realizować swoje pasje. Czy uda się w życiu dorosłym pozwolić sobie na taką wolność, czy bohaterów będzie stać na odmowę udziału w „wyścigu szczurów”? 
  • godz. 16:00
Mama, tata, Bóg i Szatan (Polska, 2008, 43'), reż. Paweł Jóźwiak-Rodan Student reżyserii przygląda się swoim rodzicom i zastanawia się co po nich odziedziczył. Ojciec twórcy jest pisarzem powieści pornograficznych i antyklerykałem, wydawcą „Biblii Szatana”. Mama fanatyczną zwolenniczką i aktywną działaczką Radia Maryja. Psychologiczne śledztwo z kamerą doprowadzi zarówno do zabawnych, jak i bolesnych wyznań. Dorosłość i niezależność wymaga dokonania trudnych wyborów, zarówno artystycznych jak i światopoglądowych. Szkolna modlitwa (USA, 1999, 56'), reż. Sławomir Grünberg Mimo iż „School Prayer...” to dokument z 1999 roku, film Grünberg do dziś pozostaje niezwykle aktualny. Twórcy pytają o miejsce krzyża w szkołach i przestrzeni publicznej. Więcej informacji na stronach festiwalu