Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Ptaki nieloty", "Listy miłosne z więzienia dla nieletnich", "Dom Kultury", "Kalandia".

04.12.2010

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Ptaki nieloty", "Listy miłosne z więzienia dla nieletnich", "Dom Kultury", "Kalandia".

04.12.2010

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU 2010 odbywający się pod szeroko rozumianym hasłem "Wolność". Filmy podejmują ten temat w rozmaitych kontekstach – jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista. W programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. W programie:
  •    godz. 14:00
Ptaki Nieloty (Polska, 2009, 17') reż. Michał Dawidowicz Heniek żyje na wsi w małym domu z żoną i dziećmi. Wszystko się zmienia, kiedy wchodzi do swego garażu. 20-letnia maszyna jest gotowa do lotu. Heniek ucieka od trudnej rzeczywistości, marząc o lepszym świecie, w którym jego stary samolot wzbije się w chmury, dając choć na chwilę poczucie wolności i oderwania się od nużących myśli o życiu codziennym, sprzątaniu, praniu firan i zarabianiu pieniędzy na jedzenie. Listy miłosne z więzienia dla nieletnich (Norwegia, 2005, 50'), reż. David Kinsella Dokument o młodocianych przestępcach w rosyjskim więzieniu. Morderstwa, gwałty i przestępstwa mają swoje konsekwencje nie tylko w wysokich wyrokach, ale także w wyznaczaniu dalszej drogi życiowej chłopców. Bohaterowie filmu w trakcie odsiadywania kary przechodzą szkolenia wojskowe, aby w przyszłości można było wysłać ich na misje i wojny. Jeden z chłopców, aby przetrwać trudny czas, pisze listy do swojej dziewczyny. Ich treść możemy usłyszeć z ekranu. Co stanie się z tymi dziećmi, kiedy wyjdą na wolność? Czy kiedykolwiek nauczą się w niej żyć i z niej korzystać?
  • godz. 16:00
Dom Kultury (Polska, 2008, 32'), reż.  Marek Kosowiec Film jest długoterminową obserwacją ludzi zepchniętych na margines życia społecznego. Nie mają rodzin ani pracy. Jedynym miejscem, gdzie odpoczywają od trosk, jest bar zwany potocznie Domem Kultury. Jego bywalcy ochrzcili się menedżerami, jest także i kierownik tego Domu. To on pilnuje, by zachowane były zasady Kultury. Mimo ciężkiego losu, uzależnień, wiecznych problemów z pieniędzmi, bohaterowie mają swe marzenia i pragnienia. Walczą o normalność, o pracę, prawo do miłości. Wokół rzeczywistość małego miasteczka, wódka, piwo i tanie wino oraz polska przedsiębiorczość. Trudna jest ta wolność, która tak niespodziewanie nadeszła po upadku komunizmu. Bezpretensjonalna, wzruszająca opowieść o ważnych sprawach opowiedziana z humorem. Kalandia – punkt graniczny  (Izrael, 2009, 60'), reż. Neta Efrony Punkt kontroli granicznej Kalandia, leży na drodze pomiędzy wschodnią Jerozolimą a Ramallah. Kalandia jest przejściem dla rozdzielonych wewnętrzną granicą Palestyńczyków, kontrolowanym przez izraelskich żołnierzy. Wielogodzinne kolejki, nieoczekiwane zamknięcia przejścia, zmienne decyzje, budzą frustracje i złość kontrolowanych Palestyńczyków, którzy walczą o wolność poruszania się, o swą godność, pracę, możliwość edukacji i modlitwy w Jerozolimie. Autorka filmu przez ponad sześć lat, w dni świąteczne, ale i w te zupełnie zwyczajne, obserwuje zmagania obu stron, niekończącą się wojnę o prawo do swego kraju i wolności. Zapraszamy na ostatnie projekcje w ramach festiwalu: Więcej informacji na stronach festiwalu