Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Każde dobre małżeństwo zaczyna się od łez", "Przyrzeczona", "Zapaśniczka z Boliwi", "Zajatci bileho boha".

30.11.2010

SZTUKA DOKUMENTU 2010: "Każde dobre małżeństwo zaczyna się od łez", "Przyrzeczona", "Zapaśniczka z Boliwi", "Zajatci bileho boha".

30.11.2010

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Festiwal Multimedialny SZTUKA DOKUMENTU 2010 odbędzie się pod szeroko rozumianym hasłem "Wolność". Filmy podejmują ten temat w rozmaitych kontekstach – jak rozumiana jest wolność po roku 1989 w Europie Środkowo-Wschodniej, wolność polityczna na świecie, wolność artystyczna, wolność osobista. W programie Festiwalu znajdzie się około 60 filmów z całego świata, przy czym każdy dzień i jednocześnie blok tematyczny będzie poświęcony innemu aspektowi wolności. W programie:
  • godz. 14:00
Każde dobre małżeństwo zaczyna się od łez (Wielka Brytania, 2006 ‘62), reż. Simon Chambers Pomiędzy Londynem a Bangladeszem, nowoczesnością w różowych legginsach a tradycyjnym sari. Poruszająca opowieść o dwóch siostrach i zaaranżowanych dla nich małżeństwach. O wyborach pomiędzy rodziną i obowiązkiem a wolnością. Dokument opowiedziany z humorem, z charyzmatycznymi bohaterkami i nieoczekiwanymi zwrotami akcji. Przyrzeczona (Polska, 2010 ‘14), reż. Lesław Dobrucki Historia Turczynki, która jako trzynastolatka została wysłana do Niemiec i wydana tam za mąż.  Małżeństwo okazało się gehenną, bohaterka była bita i maltretowana na różne sposoby. Po kilku latach dziewczynie udało się uciec, od tej pory się ukrywa.
  • godz. 16:00
Zapaśniczka z Boliwii (Polska, 2010, 27'), reż.  Małgorzata Łupina Obraz rozgrywa się w scenerii boliwijskich slumsów, w których zapasy stanowią jedną z niewielu rozrywek. Bohaterka zarabia na życie udziałem w inscenizowanych pokazach zapaśniczych. Carmen Rojas walczy o wolność i niezależność w tradycyjnej,  zdominowanej przez mężczyzn kulturze indiańskiej wspólnoty. Zajatci bileho boha (Czechy, 2008, 52') reż. Steve Lichtag Akha to grupa etniczna zamieszkująca pograniczne rejony południowych Chin, Laosu, Birmy i Tajlandii. Czeskiemu filmowcowi udaje zbliżyć się do ludzi, którzy wobec kamery odczuwają lęk i wstyd.  Reżyser zostaje zaakceptowany i uznany za jednego z nich. Zapraszamy na pozostałe projekcie w ramach festiwalu: Więcej informacji na stronach festiwalu