Wyobraź sobie wielki stół zasypany tysiącem archiwalnych zdjęć. Z łatwością rozpoznajesz, że to fotografie rodzinne, że pochodzą z różnych dekad, że są na nich rozmaici ludzie i sytuacje. Nic o nich nie wiesz, a zarazem wydają się jakoś znajome – być może przypominają ci te, które znasz z własnych, domowych zbiorów. Wyobraź sobie, że zaczynasz je przeglądać. Przebierasz, przekładasz, wybrane bierzesz do ręki i zbliżasz do oczu by zobaczyć wyraźniej, sięgasz w głąb stosu, odkrywasz kolejne, a twój wzrok zatrzymuje się na wybranych twarzach, scenach, detalach. A teraz wyobraź sobie, że masz z tego tysiąca zdjęć wybrać dziesięć, z którymi coś cię łączy. Jakie wybierzesz?
W projekcie "AUTENTYZM. Rodzina. Archiwum. Historia", wzięło udział 20 uczestników, którzy stanęli właśnie przed takim wyborem. Połączyło nas zainteresowanie fotografią rodzinną a także pomysł użycia jej do spotkania, wymiany opowieści i twórczego doświadczenia w grupie dorosłych osób. Połowę z uczestników wyróżniała jeszcze jedna ważna cecha, były to osoby ze spektrum autyzmu. Spotkaliśmy ze sobą grono osób, które łączyła chęć poznania się nawzajem, ale różnił sposób używania języka, myślenia, wartościowanie emocji, wyrażania potrzeb i zainteresowań. Materiałem do wspólnej pracy i działania było to, co nam wspólne – zainteresowanie archiwum fotografii rodzinnych i gotowość do podzielenia się własnymi historiami.
Pracując w parach, szukaliśmy połączeń między zdjęciami, ale także między sobą nawzajem. Fotografie cięliśmy, powiększaliśmy, sklejaliśmy, układaliśmy w sekwencje – czasami kierując się intuicją i przyjemnością obcowania z fotograficzną materią, czasami podejmując decyzje w toku rozmów, negocjacji, prób wzajemnego zrozumienia swoich skojarzeń, chęci i emocji. Niektórzy dołączyli do swoich kolaży zdjęcia z własnych, domowych zbiorów oraz słowa, skojarzenia, fragmenty tekstów.
Zapraszamy do obejrzenia prac przygotowanych przez uczestników warsztatów i wspólnego zgłębiania Archiwum Historii Mówionej.
Dowiedz się więcej o projekcie na
www.autentyzm.pl.
* Od 30.08.2016 wystawa będzie prezentowa na małej sali, następnie od 8.09.2016 do 30.09.2016 wystawę będzie można zapoznać się z jej fragmentami w przestrzeni kawiarni.
Organizator: Stowarzyszenie Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”
Partnerzy: Dom Spotkań z Historią, Fundacja SYNAPSIS, Stowarzyszenie Terapeutów
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wydarzenie na FB
https://www.facebook.com/events/1894407710786883/?active_tab=highlights