Inne

  • książka
  • aktualności

Inne

Nagroda Klio dla Jacka Leociaka

Nagroda Klio dla Jacka Leociaka


książka aktualności  

Z radością informujemy, że prof. Jacek Leociak otrzymał Nagrodę Klio za książkę „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę”. 

O lewej: Katarzyna Kubicka (projektantka książki), Katarzyna Madoń-Mitzner (wicedyrektorka DSH), prof. Jacek Leociak i Piotr Jakubowski (dyrektor DSH). Fot. Joanna Borowska

O lewej: Katarzyna Kubicka (projektantka książki), Katarzyna Madoń-Mitzner (wicedyrektorka DSH), prof. Jacek Leociak i Piotr Jakubowski (dyrektor DSH). Fot. Joanna Borowska

Nagrody wręczono w czwartek, 29 listopada, podczas inauguracji XXVII Targów Książki Historycznej w Zamku Królewskim. W kategorii varsaviana nagrodę pierwszego stopnia odebrał prof. Jacek Leociak za „Biografie ulic. O żydowskich ulicach Warszawy: od narodzin po Zagładę”, których Dom Spotkań z Historią jest wydawcą.

„Biografie ulic” to połączenie autorskiego przewodnika, eseju historycznego i antologii tekstów źródłowych w bogato ilustrowanej szacie graficznej. W dwunastu obszernych esejach Jacek Leociak tworzy historyczny portret dzielnicy północnej, opowiadając jej dzieje poprzez losy ludzi. Przywołuje wielowiekową historię ulic od czasów najwcześniejszych, przez kolejne stulecia, okres międzywojenny, czas getta i Zagłady aż po dzień dzisiejszy. Tak powstaje pełna „biografia” ulic – autorski przewodnik po dawnej dzielnicy żydowskiej. Książka jest efektem wieloletniej pracy naukowej prof. Jacka Leociaka.

„Biografie ulic” są dostępne stacjonarnie w Księgarni XX wieku oraz on-line. Książkę będzie można kupić również podczas XXVII Targów Książki Historycznej. Nasze stoisko znajdziecie pod nr. 10, a 2 grudnia zapraszamy na spotkania z prof. Jackiem Leociakiem:

godz. 15:00 – spotkanie autorskie poprowadzi dr Karolina Szymaniak (ŻIH, Wydział Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego). Spotkanie w sali kinowej.

godz. 16.15 – spotkanie z czytelnikami na stoisku DSH (nr 10).

Nagroda Klio przyznawana jest przez Porozumienie Wydawców Książki Historycznej. Każdego roku niezależne jury wyróżnia wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenia wydawców literatury historycznej. Nagroda przyznawana jest w kategoriach: autorskiej (indywidualny wkład autora w popularyzację historii); edytorskiej (dla wydawcy za publikację interesujących serii, cykli itp.); innej, według uznania Jury (np. varsaviana).