Program

  • inne

Program

Warszawa w rozumie – turniej

17.09.2017
godzina 15:00 - 18:00

Warszawa w rozumie – turniej

17.09.2017
godzina 15:00 - 18:00

  • inne
inne  

Czy Homo Varsoviensis to ty?! Weź udział w turnieju i sprawdź swoją wiedzę o Warszawie. Zwycięzca otrzyma tytuł „Warszawiaka w rozumie” i nagrodę ufundowaną przez Aeroklub Warszawski (przelot samolotem Cessna 172 nad Warszawą). Turniej poprowadzi Janusz Weiss – gospodarz teleturnieju „Miliard w rozumie” w latach 1996-2005.

Turniej jest efektem popularności, jaką od lat cieszą się organizowane przez Dom Spotkań z Historią spotkania, spacery, wystawy i pokazy filmowe poświęcone przedwojennym i powojennym dziejom miasta.

„Warszawa w rozumie” adresowana jest do wszystkich osób, które interesują się historią i kulturą XIX- i XX-wiecznej Warszawy oraz chciałyby sprawdzić swoją wiedzę. Pytania ułożone są w różne kategorie tematyczne. Część z nich ilustrowana będzie archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami miasta, fragmentami filmów oraz relacjami Archiwum Historii Mówionej. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Trupa Teatralna – Warszawiaki. Usłyszymy piosenki szemrane i zakazane. Pytania przygotują i zadadzą też goście – varsavianiści i autorzy książek o Warszawie – Beata Chomątowska, Lidia Pańków, Jerzy S. Majewski i Grzegorz Piątek, a nad pomyślnym przebiegiem turnieju czuwać będzie jury w składzie: Ryszard Mączewski (współorganizator Varsavianistycznych Mistrzostw Amatorów „Retroring”, prezes Fundacji Warszawa1939.pl), Jarosław Zieliński (varsavianista, współtwórca reaktywowanego miesięcznika „Stolica”) i Kinga Sochacka (DSH). Turniej jest otwarty dla publiczności.

Wydarzenie skierowane jest tylko do miłośników i pasjonatów historii Warszawy, dlatego zawodowi varsavianiści i licencjonowani przewodnicy miejscy nie mogą wziąć w nim udziału. Uczestnictwo w turnieju jest bezpłatne i zostanie poprzedzone eliminacjami.

TURNIEJ: 17 września, 15:00-18:00, skwer im ks. Jana Twardowskiego (w razie niepogody – Dom Spotkań z Historią).

Turniej odbędzie się w ramach obchodów Roku Prezydenta Woodrowa Wilsona w Warszawie.