Program

  • spotkanie

Program

11 września. Współczesne oblicza terroryzmu

11.09.2017
godzina 17:00

11 września. Współczesne oblicza terroryzmu

11.09.2017
godzina 17:00

  • spotkanie
spotkanie  

W tym roku mija szesnasta rocznica zamachów na World Trade Center. 11 września 2001 roku terroryści związani z organizacją Al-Kaida porwali samoloty pasażerskie i użyli ich jako broni, niszcząc wieże World Trade Centre w Nowym Jorku. Jeden z czterech porwanych samolotów spadł na Pentagon, kolejny rozbił się w Somerset County w Pensylwanii. Zginęło blisko 3000 osób.

Seminarium w DSH będzie okazją do dyskusji o najnowszej historii terroryzmu i jego ewolucji. Czy obecny terroryzm, którego symbolem stało się tzw. państwo islamskie wynika w jakiejś mierze z wydarzeń 11 września? Jaka jest rola mediów w kontekście zagrożeń terrorystycznych? Czy możemy wygrać z terroryzmem i jaką rolę w tej walce powinny przejąć społeczności muzułmańskie? Na te i inne pytania spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście – eksperci ze świata nauki i mediów.

W programie zaplanowano wystąpienie Rektora Collegium Civitas prof. dr. hab. Stanisława Mocka, wykład wprowadzający amerykanisty dr. Tomasza Płudowskiego oraz panel dyskusyjny „Od 11 września do ISIS” z udziałem prof. dr. hab. Katarzyny Górak-Sosnowskiej, dr. Krzysztofa Liedela, red. Piotra Góreckiego i dr Katarzyny Maniszewskiej. Słowo podsumowania wygłosi Zastępca Dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas (CBnT CC), pani Paulina Piasecka.

Organizatorzy proszą o potwierdzenie obecności na adres: cbnt@civitas.edu.pl

Wstęp wolny!

 

PROGRAM:

17.00 Powitanie – Rektor Collegium Civitas Prof. dr hab. Stanisław Mocek

17.10 Wystąpienie Przedstawiciela Ambasady USA (tbc)

17.20 Wykład wprowadzający: Współczesne oblicza terroryzmu – dr Tomasz Płudowski

17.40 Panel dyskusyjny: Od 11 września do ISIS. Zmieniający się paradygmat terroryzmu – prof. dr hab. Katarzyna Górak-Sosnowska, red. Piotr Górecki, dr Krzysztof Liedel; Moderacja: dr Katarzyna Maniszewska

18.25 Podsumowanie – Paulina Piasecka, Zastępca Dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem