Program

  • spotkanie
  • wokół wystaw

Program

Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II Rzeczpospolitej – wernisaż wystawy

27.11.2017
godzina 18:00

Marjan Fuks. Pierwszy fotoreporter II Rzeczpospolitej – wernisaż wystawy

27.11.2017
godzina 18:00

  • spotkanie
  • wokół wystaw
spotkanie wokół wystaw  

Bohaterem nowej wystawy DSH jest Marjan Fuks – pierwszy fotoreporter II RP, który utrwalił na swoich zdjęciach najważniejsze wydarzenia odradzającej się Polski oraz najgłośniejsze skandale tamtych lat. Założyciel pierwszej w Polsce agencji fotograficznej, „król fotoreporterów polskich” („Gazeta Gdańska”), „Napoleon fotografii” (Antoni Słonimski), „Oczko Warszawy”, „czort, który wszystko widzi, wszystkich zna i od wszystkich wszystkiego się dowie” (Kornel Makuszyński).
 

Zdjęcia Marjana Fuksa mają wielką wartość dokumentalną. Fuks fotografował rewolucję 1905 i życie pod zaborem rosyjskim, ostatnie lata I wojny światowej, demonstrację patriotyczną w Warszawie w 1916 w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja, Radę Regencyjną, Rząd Tymczasowy, wojnę z bolszewikami w 1920, przewrót majowy 1926, sprowadzenie do kraju trumny Henryka Sienkiewicza. Na swoim koncie ma zdjęcia-ikony, które przeszły do historii m.in. fotografię Józefa Piłsudskiego na moście Poniatowskiego w czasie przewrotu majowego. Fuks dokumentował też słynne skandale. Relacjonował procesy paulina Damazego Macocha, hrabiego Ronikiera, Rity Gorgonowej.


Oprócz zdjęć na wystawie zaprezentujemy aparaty z epoki, pocztówki wydane przez Fuksa, gazety („Kula”, „Świat”, „Dodatek Ilustrowany”) albumy i oryginalne fotografie.


Wystawa będzie dostępna w DSH do 25 lutego 2018 roku. Wstęp wolny.  
Kurator: Krzysztof Wójcik, Polska Agencja Fotografów FORUM          
Partner wystawy: Narodowe Archiwum Cyfrowe i Polska Agencja Fotografów FORUM
Patroni medialni: Polskie Radio, dzieje.pl, Gazeta Wyborcza, portal wyborcza.pl Warszawa