Program

  • cykle
  • spotkanie

Program

MIASTA PAMIĘCI – (Nie)pamięć Wielkiej Wojny i dwudziestolecia międzywojennego

20.03.2018
godzina 18:30

MIASTA PAMIĘCI – (Nie)pamięć Wielkiej Wojny i dwudziestolecia międzywojennego

20.03.2018
godzina 18:30

  • cykle
  • spotkanie
cykle spotkanie  

Jak i gdzie pierwsza wojna światowa stała się mitem narodowym? Jak międzywojenne stolice kreowały swoje nowoczesne oblicza? Na te pytania w kontekście pamięci w przestrzeni miejskiej Berlina, Budapesztu, Bukaresztu i Warszawy szukać będziemy odpowiedzi na kolejnym spotkaniu z cyklu Miasta pamięci.
 


Miasta składają się z pozornie niepasujących do siebie elementów. Wszystkie razem tworzą jednak pewną tkankę – strukturę, którą można odczytywać i interpretować. Właśnie tym zajęła się grupa młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego w kilkuletnim projekcie studenckim, przemierzając stolice byłego bloku wschodniego.  Efektem ich pracy jest seria przewodników o pamięci w przestrzeni miejskiej: Berlina, Budapesztu i Bukaresztu.


Cykl spotkań będzie okazją do podsumowania projektu, podzielania się obserwacjami oraz dyskusji nad polityką historyczną i jej konsekwencjami. Porównując Berlin, Budapeszt, Bukareszt i Warszawę autorzy postawią pytania o współczesną tożsamość ich mieszkańców, o ich stosunek do przeszłości i pamięci.


Dowiedz się więcej o cyklu


Organizatorzy: zespół projektu „Miasta Pamięci”Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią.