Program

  • cykle
  • spotkanie

Program

MIASTA PAMIĘCI – Między sprawcą a ofiarą: pamięć o II wojnie światowej

17.04.2018
godzina 18:30

MIASTA PAMIĘCI – Między sprawcą a ofiarą: pamięć o II wojnie światowej

17.04.2018
godzina 18:30

  • cykle
  • spotkanie
cykle spotkanie  

Na ile pamięć o II wojnie światowej jest formująca i ważna? O czym mieszkańcy stolic bloku wschodniego chętnie pamiętają, a o czym woleliby zapomnieć? Tym razem porozmawiamy o śladach, jakie w przestrzeni miejskiej zostawiła II wojna światowa.

 


II wojna światowa odcisnęła się piętnem na większości europejskich stolic. Jednak losy Berlina, Budapesztu, Bukaresztu i Warszawy, a także ich mieszkańców różnią się od siebie. W pamięci społecznej i oficjalnej o tych wydarzeniach miesza się poczucie dumy, krzywdy i winy, a narracja o nich jest niejednoznaczna, bo naznaczona przez okres komunizmu.


Na spotkaniu sprawdzimy jakie ślady zostawiła II wojna w przestrzeni miejskiej. Przyjrzymy się autentycznym miejscom pamięci takim jak dawny obóz pracy przymusowej w Berlinie. Porozmawiamy o muzeach, które w niezwykle sugestywny sposób starają się przedstawić rzeczywistość wojenną. Zastanowimy się nad pomnikami stawianymi ofiarom wojny i jej bohaterom, a także, co charakterystyczne dla państw, które znalazły się pod wpływem ZSRR – pamięci żołnierzy sowieckich. Wreszcie poruszymy temat upamiętniania Zagłady. Wspólnie postaramy się odpowiedzieć na pytanie, na ile pamięć o II wojnie światowej jest formująca i ważna, a także o czym mieszkańcy Berlina, Budapesztu, Bukaresztu i Warszawy chętnie pamiętają, a o czym woleliby zapomnieć.


Miasta składają się z pozornie niepasujących do siebie elementów. Wszystkie razem tworzą jednak pewną tkankę – strukturę, którą można odczytywać i interpretować. Właśnie tym zajęła się grupa młodych badaczy z Uniwersytetu Warszawskiego w kilkuletnim projekcie studenckim, przemierzając stolice byłego bloku wschodniego.  Efektem ich pracy jest seria przewodników o pamięci w przestrzeni miejskiej: Berlina, Budapesztu i Bukaresztu.


Cykl spotkań będzie okazją do podsumowania projektu, podzielania się obserwacjami oraz dyskusji nad polityką historyczną i jej konsekwencjami. Porównując Berlin, Budapeszt, Bukareszt i Warszawę autorzy postawią pytania o współczesną tożsamość ich mieszkańców, o ich stosunek do przeszłości i pamięci.


Dowiedz się więcej o cyklu


Organizatorzy: zespół projektu „Miasta Pamięci”Instytut Historyczny Uniwersytetu Warszawskiego, Dom Spotkań z Historią.