Program

  • spotkanie

Program

Debata Pionierki polityki. Posłanki i senatorki II Rzeczpospolitej

22.05.2018
godzina 18:00

Debata Pionierki polityki. Posłanki i senatorki II Rzeczpospolitej

22.05.2018
godzina 18:00

  • spotkanie
spotkanie  

Z jakimi trudnościami borykały się parlamentarzystki II Rzeczpospolitej? Jakie były ich korzenie? Jak można ocenić dorobek i skuteczność pierwszych parlamentarzystek? Z okazji stulecia przyznania kobietom pełni praw wyborczych zapraszamy na debatę.W dyskusji wezmą udział dr Marioli Kornackiej, autorki książki „Posłanki i senatorki II Rzeczpospolitej”​​​​​​​, oraz dr hab. Katarzyny Sierakowskiej, adiunkta w Instytucie Historii PAN.

28 listopada 1918 roku Naczelnik Państwa Józef Piłsudski podpisał dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, w którym czynne i bierne prawo wyborcze zostało zagwarantowane bez różnicy płci. Decyzja ta wieńczyła wieloletnią walkę kobiet o uzyskanie praw politycznych i obywatelskich, w tym prawo kandydowania i prawo wybierania. Teraz mobilizowały się do pierwszej w wolnej Polsce kampanii do Sejmu.

Pamiętajmy również, że prawo wyborcze kobiet jest akcją, która będzie zwalczana i ośmieszana. (…) Najwięcej jednak szkodzić by mogła obojętność kobiecego ogółu. A zatem w imię tych nowych wartości, które Polki ofiarować pragną powstającej z martwych Polsce, nieśmy do urny wyborczej zapał i trzeźwość, godność Polki obywatelki, wiarę w prawo wolnego człowieka i poczucie obowiązku wobec ojczyzny – przestrzegała w 1918 roku Zofia Daszyńska-Golińska w broszurze „Prawo wyborcze kobiet”, zachęcając kobiety do mobilizacji.

W Sejmie Ustawodawczym, do którego wybory odbyły się w styczniu 1919 roku, zasiadło osiem posłanek. W dwudziestoleciu międzywojennym posłanek i senatorek było w sumie 49, niektóre zdobywały mandat dwukrotnie, a czasem nawet wielokrotnie.

Podczas debaty odpowiemy m.in. na pytania: jak wyglądała współpraca posłanek i senatorek z różnych partii i środowisk politycznych? Jak wyglądało ich wcześniejsze zaangażowanie społeczno-polityczne? Czy kwestie dotyczące sytuacji kobiet były częścią programów ówczesnych partii? Jaką rolę odgrywały w kampaniach wyborczych? W jaki sposób partie polityczne próbowały przekonać do siebie kobiety-wyborczynie?

Debatę poprowadzi Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Organizatorzy: Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER oraz Stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.