Program

  • spotkanie
  • cykle
  • film

Program

PODPISANI: Wanda i Krystyna Krahelskie

20.05.2018
godzina 16:00

PODPISANI: Wanda i Krystyna Krahelskie

20.05.2018
godzina 16:00

  • spotkanie
  • cykle
  • film
spotkanie cykle film  

Na kolejnym spotkaniu z cyklu poświęconego sygnatariuszom Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych z 1926 przypomnimy dwie bohaterskie kobiety z rodziny Krahelskich: Wandę i Krystynę.Jeden podpis i dwie bohaterki: Wanda i Krystyna Krahelskie

Wanda była działaczką PPS, obrończynią słabszych i potrzebujących, współinicjatorką Rady Pomocy Żydom Żegota. Dokonała zamachu na gubernatora rosyjskiego w 1906 roku. Z kolei jej bratanica Krystyna to poetka, żołnierz AK, sanitariuszka w powstaniu warszawskim. Jej twarz została uwieczniona w stojącym nad Wisłą pomniku warszawskiej Syrenki. Siostry dzieliło pokolenie, łączyły idee i oddanie w walce o wolność. Na spotkaniu pokażemy unikalne pamiątki po rodzinie Krahelskich oraz rękopisy Krystyny.

Gośćmi będą: Maria Marzena Grochowska (honorowa prezes Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, biografka Krystyny Krahelskiej), Krzysztof Willmann (współinicjator projektu „Klasa 1926”) oraz aktorka Katarzyna Post, która przeczyta wiersze Krystyny Krahelskiej. Prowadzenie: Zuzanna Schnepf-Kołacz, współautorka wystawy From Poland with Love.

Dla uczestników spotkania przygotowaliśmy konkurs, w którym będzie można wygrać album z wierszami Krystyny Krahelskiej Nie przyjdę po zmierzchu – nowość wydawniczą PIW.

W ramach spotkania o 17.30 pokażemy film Powstanie Warszawskie (2014, 85 min) w całości zmontowany z materiałów dokumentalnych nagranych w sierpniu 1944 roku

Podpisani. Wiek Niepodległej w historiach sygnatariuszy Polskiej Deklaracji Podziwu i Przyjaźni dla Stanów Zjednoczonych, 1926 to cykl spotkań poświęcony osobom, które są ważne dla historii naszego kraju, ale nie zawsze powszechnie znane. Ich nazwiska znalazły się wśród 5,5 miliona podpisów złożonych w Deklaracji z 1926 roku. Właśnie oni tworzyli niepodległą Polskę. Cichociemni, konspiratorzy i zamachowcy, żołnierze i powstańcy, więźniowie Auschwitz, Sprawiedliwi wśród Narodów Świata, artyści i naukowcy, działacze społeczni i sportowcy, mieszkańcy Kresów – to tylko niektórzy z bohaterów cyklu, których przypomnimy w Domu Spotkań z Historią.

Autorzy projektu: Zuzanna Schnepf-Kołacz i Krzysztof Willmann.