Program

  • spotkanie

Program

Polki na wybory! – spotkanie w 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych

28.10.2018
godzina 16:00

Polki na wybory! – spotkanie w 100-lecie uzyskania przez Polki praw wyborczych

28.10.2018
godzina 16:00

  • spotkanie
spotkanie  

Co sprawia, że temat równouprawnienia kobiet jest dziś tak istotny? Czy walka o prawa wyborcze była walką płci? Dlaczego i jak współpracowano międzypłciowo w latach 1840–1918? Zapraszamy do dyskusji!

Kobiety agitujące w dniu wyborów do Rady Miasta, pl. Trzech Krzyży, 22 maja 1927. Fot. NAC

Kobiety agitujące w dniu wyborów do Rady Miasta, pl. Trzech Krzyży, 22 maja 1927. Fot. NAC

Rok 2018 – Rok Praw Kobiet, setna rocznica uzyskania praw wyborczych przez Polki – to cała masa wydarzeń rocznicowych: wystaw, konferencji, publikacji, happeningów, filmów niemal w każdym zakątku naszego kraju. Dziewięćdziesiątą rocznicę praw wyborczych kobiet w Polsce obchodziła niewielka grupa organizacji kobiecych i feministek.

Co i dlaczego zmieniło się przez te dziesięć lat, że zainteresowanie historią kobiet wzrosło? Jakie wydarzenia czekają nas jeszcze w tym roku? W jaki sposób herstoria może przyczynić się do większej obecności kobiet w życiu publicznym? Porozmawiamy o tym z twórczynią Archiwum Historii Kobiet z Krakowa – Ewą Furgał oraz z Maciejem Dudą z Poznania, który odkryje przed nami emancypantów – mężczyzn, którzy pomagali kobietom w walce o prawo głosu.

Uzyskanie praw wyborczych przez kobiety to efekt wieloletnich starań kobiet i wyjątkowych mężczyzn. Starania te inaczej wyglądały w Galicji a inaczej w zaborze rosyjskim. Wyjaśnimy, na czym polegały różnice i jak wyglądały spotkanie trójzaborowe. Przypomnimy nazwiska i biografie czołowych działaczek.

Spotkanie poprowadzą Anna Czerwińska i Agnieszka Grzybek z Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.

Ewa Furgał – edukatorka historii kobiet, redaktorka książki „Szlaki kobiet. Przewodniczka po Polsce emancypantek” oraz pięciu tomów publikacji „Krakowski szlak kobiet. Przewodniczka po Krakowie
emancypantek”, współautorka programu Krakowski Szlak Kobiet. Pracuje w Fundacji Przestrzeń Kobiet, prowadzi Archiwum Historii Kobiet.

Maciej Duda – doktor nauk humanistycznych, adiunkt na Wydziale Humanistycznym Akademii im. Jakuba z Paradyża, psychoterapeuta. Autor artykułów naukowych oraz trzech monografii: „Polskie Bałkany. Proza postjugosłowiańska w kontekście feministycznym, genderowym i postkolonialnym. Recepcja polska” (2013), „Dogmat płci. Polska Wojna z gender” (2016), „Emancypanci i emancypatorzy. Mężczyźni wspierający emancypację Polek w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku” (2017). Współredaktor trzech tomów raportu „Gender w podręcznikach” (2016). W latach 2014–2017 stypendysta Narodowego Centrum Nauki, od roku 2018 stypendysta Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.