Program

  • wokół wystaw

Program

Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek – wernisaż w Galerii W-Z

07.11.2018
godzina 18:30

Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek – wernisaż w Galerii W-Z

07.11.2018
godzina 18:30

  • wokół wystaw
wokół wystaw  

Kim były polskie bojownice i o co walczyły? Dlaczego dynamit znakomicie nadawał się do gorsetu? Poznaj barwy walki o równouprawnienie, trójzaborowe zjazdy „sióstr ponad podziałami” i pierwsze polskie posłanki. Zapraszamy na wernisaż wystawy z okazji 100-lecia praw wyborczych Polek. UWAGA: wystawę można oglądać w Galerii W-Z przy pl. Zamkowym (schody ruchome na Trasie W-Z).

Legia kobieca we Lwowie. Fot. Biblioteka Narodowa

Legia kobieca we Lwowie. Fot. Biblioteka Narodowa

O pracy nad wystawą i znaczeniu równouprawnienia kobiet opowiedzą kuratorki, Kinga Sochacka i Alicja Smotryś oraz autorki wystawy, Agnieszka Grzybek i Anna Czerwińska. Po krótkiej części oficjalnej zapraszamy na oprowadzanie po wystawie.

Tytuł wystawy nawiązuje do książki prozaiczki i publicystki Cecylii Walewskiej „W walce o równe prawa. Nasze Bojownice”, wydanej w Warszawie w 1930 roku. Walewska opisuje w niej drogę Polek do emancypacji. Na tym temacie skupiły się też autorki wystawy. Przywołując sylwetki głównych protagonistek ruchu kobiecego na ziemiach polskich: Kazimiery Bujwidowej, Marii Dulębianki, Pauliny Kuczalskiej-Reinschmit, Justyny Budzińskiej-Tylickiej, Aleksandry Piłsudskiej, pokazują z jakimi problemami musiały mierzyć się kobiety i jak ogromną pracę wykonały, aby ich głos został usłyszany.

Na wystawie zobaczymy ówczesne ulotki, plakaty, ogłoszenia i wycinki z prasy kobiecej. Narrację opartą na tekstach źródłowych uzupełniają cytaty wspomnianych działaczek i ich współczesne portrety autorstwa Beaty Sosnowskiej. Wystawę zaprojektowano w trzech kolorach: fiolecie, bieli i zieleni, które stały się symbolami walki o prawa kobiet.

Wernisaż odbędzie się w środę 7.11.2018 o 18:30 w Galerii W-Z przy pl. Zamkowym (schody ruchome na Trasie W-Z). W ramach wystawy w niedzielę 25.11.2018 między 12:00 a 16:00 zapraszamy na wydarzenie zatytułowane „Orężem, piórem i pazurem”, czyli oprowadzanie kuratorskie po wystawie i akacja performatywna przypominająca najważniejsze postulaty i postacie polskiego ruchu kobiecego u progu niepodległości.

Wystawę można oglądać do 10 grudnia 2018 roku.

Dowiedz się więcej o wystawie.