Program

  • cykle
  • spotkanie

Program

PRZEŁOM W KADRZE – spotkanie z Wojciechem Druszczem i Anną Brzezińską

14.11.2018
godzina 18:00

PRZEŁOM W KADRZE – spotkanie z Wojciechem Druszczem i Anną Brzezińską

14.11.2018
godzina 18:00

  • cykle
  • spotkanie
cykle spotkanie  

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności”, ale też upadek muru berlińskiego, aksamitna rewolucja w Czechosłowacji, obalenie dyktatury Nicolae Ceaușescu, masakra na placu Tian’anmen. Rok 1989 był przełomowy nie tylko w Polsce. Jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym czasie? Zapraszamy na inaugurację nowego cyklu Domu Spotkań z Historią.

Demonstracja „Jaruzelski musi odejść”. Warszawa, Aleje Jerozolimskie, 30 czerwca 1989. Fot. Krzysztof Miller (Agencja Gazeta).

Demonstracja „Jaruzelski musi odejść”. Warszawa, Aleje Jerozolimskie, 30 czerwca 1989. Fot. Krzysztof Miller (Agencja Gazeta).


Gośćmi pierwszego spotkania będą Wojciech Druszcz (AFP) i Anna Brzezińska (Rzeczpospolita, PAP), którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach i pokażą wybrane zdjęcia z 1989 roku. Porozmawiamy o tym, jak wyglądała ich praca w tamtym okresie, z jakimi trudnościami musieli się mierzyć oraz jak zapamiętali ten czas. Rozmowę poprowadzi Urszula Urzędowska z RMF FM.

Cykl „Przełom w kadrze” przybliży sylwetki kronikarzy 1989 roku – fotoreporterów, których prace doskonale oddają atmosferę i zmiany zachodzące w Polsce oraz na świecie. Przypomnimy też nazwiska mniej znanych lub nieżyjących już autorów fotografii z 1989. Bohaterami spotkań będą m.in. Anna Brzezińska, Anna Beata Bohdziewicz, Anna Pietuszko, Wojciech Druszcz, Chris Niedenthal, Czarek Sokołowski, Jacek Marczewski, Sławomir Sierzputowski, Tomasz Wierzejski, Anna Łoś, Jacek Piotrowski. Ponadto tematem części spotkań będą zdjęcia, które przedstawiają np. obrady Okrągłego Stoły czy pierwsze częściowo wolne wybory w czerwcu 1989. Porozmawiamy o tym, jak poszczególni fotoreporterzy udokumentowali te wydarzenia oraz czym te zdjęcia różnią się od siebie.

Cykl „Przełom w kadrze” jest częścią większego projektu, dedykowanego fotoreporterom 1989 roku oraz zapowiedzą 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów w Polsce. W czerwcu 2019 roku otworzymy wystawę prezentującą trzydzieści fotografii z tego okresu autorstwa trzydziestu fotoreporterek i fotoreporterów. Powstanie również film dokumentalny opowiadający o 1989 roku z perspektywy fotoreporterskiej.