Program

  • wokół wystaw
  • film

Program

Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919

28.12.2018
godzina 14:00

Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919

28.12.2018
godzina 14:00

  • wokół wystaw
  • film
wokół wystaw film  

Zapraszamy na pokaz krótkich filmów opowiadających o powstaniu wielkopolskim. Będą z nami goście specjalni zajmujący się historią tego udanego niepodległościowego zrywu. Bądźcie i wy.PROGRAM

Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego – oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, opowie krótko o filmach dotyczących powstania wielkopolskiego, a następnie porozmawia z Januszem Sidorem, reżyserem filmów „Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy” i „Mieczysław Paluch – Człowiek, Powstaniec, Dowódca".

Po rozmowie obejrzymy filmy:

„Stanisław Taczak. Pierwszy Dowódca Powstania Wielkopolskiego” (2011, 24') w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego, który w swoim dokumencie przybliża sylwetkę pierwszego dowódcy powstania wielkopolskiego.

„Powstanie Wielkopolskie. Zdobycie Ławicy” (2008, 45') Janusza Sidora i Krzysztofa Nowaka. Twórcy dokumentu przedstawiają niezwykle ważną bitwę powstania wielkopolskiego – bitwę o stacje lotniczą Ławica. Walki toczone o stację zakończyły się zdobyciem cennego sprzętu lotniczego, który później używany był między innymi w wojnie polsko-bolszewickiej.

„Mieczysław Paluch – Człowiek, Powstaniec, Dowódca” (2015, 47') w reżyserii Janusza Sidora. Film przedstawia losy Mieczysława Palucha (1888–1942). Bohater dokumentu był powstańcem wielkopolskim i śląskim, majorem artylerii Wojska Polskiego. Mimo znaczących zasług, dziś pozostaje bohaterem, o którym pamiętają nieliczni.

Spotkanie poprowadzi Marcin Wiśniewski, kierownik Muzeum Powstania Wielkopolskiego – oddziału Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości

Spotkanie jest organizowane z okazji setnej rocznicy zwycięskiego powstania 1918–1919 roku i towarzyszy plenerowej instalacji „Wielkopolanie ku Niepodległej – w stulecie zwycięskiego powstania 1918–1919”, której oficjalne otwarcie odbędzie się 28 grudnia na pl. Zamkowym o godzinie 11:00.

Wystawa upowszechnia wiedzę o zwycięskim powstaniu wielkopolskim w rocznicę jego stulecia i jest ważnym elementem upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W poszczególnych modułach wystawy zwiedzający będą mogli poznać historię XIX-wiecznej drogi Wielkopolan do niepodległości, dzieje powstania wielkopolskiego, udział wojsk wielkopolskich w walkach o granice Rzeczypospolitej oraz sposoby kultywowania pamięci o zwycięskim zrywie..

Więcej informacji o wystawie.