Program

  • spotkanie
  • filmy
  • warsztaty
  • wokół wystaw

Program

ODZYSKANA | Finisaż wystawy

23.02.2019 - 24.02.2019
godzina 12:30 - 19:00

ODZYSKANA | Finisaż wystawy

23.02.2019 - 24.02.2019
godzina 12:30 - 19:00

  • spotkanie
  • filmy
  • warsztaty
  • wokół wystaw
spotkanie filmy warsztaty wokół wystaw  

To już ostatni weekend z wystawą „Odzyskana. Fotoreportaż z Warszawy 1918-1939”!

Kończymy tę fascynującą podróż, w trakcie której przemierzaliśmy nie tylko przestrzeń warszawskich ulic, placów, uliczek, mieszkanek, suteren, salonów, ale też czas pomiędzy zakończeniem jednej wojny i początkiem kolejnej. Była to niepowtarzalna okazja, żeby poznać życie, problemy, radości i celebracje ówczesnych warszawiaków, a nawet przejrzeć się w ówczesnych mieszkańcach stolicy. Tę podróż kończymy dwudniowym finisażem, by zanurzyć się ostatni raz w międzywojennej Warszawie!

Bieg sztafetowy na trasie Raszyn – Warszawa. Na zdjęciu Janusz Kusociński (skręcający z Królewskiej na plac Piłsudskiego) będący członkiem zespołu klubu sportowego Warszawianka, ul. Królewska, kwiecień 1937. Fot. NAC.

Bieg sztafetowy na trasie Raszyn – Warszawa. Na zdjęciu Janusz Kusociński (skręcający z Królewskiej na plac Piłsudskiego) będący członkiem zespołu klubu sportowego Warszawianka, ul. Królewska, kwiecień 1937. Fot. NAC.


NA OSTATNIEJ PROSTEJ BĘDZIE SIĘ DZIAŁO: 

23 LUTEGO (SOBOTA)

12:30 – Miasto opowiedziane kadrem. Co mówią zdjęcia międzywojennej Warszawy?
Ile informacji możemy wyczytać z pierwszego, drugiego i dalszego planu zdjęć z wystawy „Odzyskana” – z punktu widzenia varsavianistycznego, społecznego, obyczajowego? Opowie o tym Ryszard Mączewski, autor podpisów i komentarzy do wystawy, założyciel portalu warszawa1939.pl.

14.00 – Oprowadzanie kuratorskie
Po wystawie oprowadzą kuratorki: Katarzyna Madoń-Mitzner, Anna Brzezińska.

15:30 – Odzyskana… i jeszcze więcej Odzyskanej
Podstawowy problem z wystawami jest taki, że nie zmieści się na nich wszystko, co byśmy chcieli pokazać. Materiały, które nie trafiły na wystawę, potrafią opowiedzieć kolejne, fascynujące historie. Damy im szansę te historie opowiedzieć. Zapraszamy na prezentację zdjęć, które nie zmieściły się na wystawie, a które kuratorki – Katarzyna Madoń-Mitzner i Anna Brzezińska – przedstawią publiczności.

17:00 – Inne spojrzenie, czyli jak fotografowano Warszawę w okresie 1918–1939?
Międzywojenna fotografia Warszawy to nie tylko ta na potrzeby prasowej ilustracji i reportażu. To także pionierska fotografia artystyczna, prekursorzy fotoreportażu jako samodzielnej formy oraz poszukiwania formy i techniki z zapierającymi dech efektami. O takiej fotografii okresu międzywojennego opowie Tomasz Kubaczyk – kurator małej galerii artystycznej wystawy „Odzyskana”.

24 LUTEGO (NIEDZIELA)

12:00 – Oprowadzanie kuratorskie i analiza wybranych zdjęć
Po wystawie oprowadzą kuratorzy i autorzy wystawy: Katarzyna Madoń-Mitzner, Anna Brzezińska, Ryszard Mączewski, Tomasz Kubaczyk.

13:30 – Obyczaje w dwudziestoleciu międzywojennym
O obyczajach dwudziestolecia opowiedzą:

Hanna Zielińska – dziennikarka, popularyzatorka nauki, która zajmuje się przede wszystkim nauką, kulturą, psychologią i społeczną perspektywą na każdą z tych dziedzin. Szczególnie propaguje wartości związane z wolnością, równością i prawami osób dyskryminowanych. Od 2004 roku pracuje w Radiu TOK FM.

Agnieszka Kościańska – pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka książek „Płeć, przyjemność i przemoc”, „Potęga ciszy” oraz „Zobaczyć łosia. Historia polskiej edukacji seksualnej od pierwszej lekcji do internetu”. Redaktorka prac zbiorowych, antologii tłumaczeń i numerów monograficznych czasopism poświęconych zagadnieniom płci, seksualności, religii i wykluczenia, np. „Antropologia seksualności” (2012). Stypendystka Fundacji Kościuszkowskiej (New School for Social Research), Marie Curie Fellowship (Uniwersytet Harvarda), Imre Kertész Kolleg Jena. Zastępczyni redaktora naczelnego „Ludu”.

14:45 – „Kreśliliśmy plany, robiliśmy szkice wielkiej Warszawy”. Jak Starzyński Warszawę prowadził w nowoczesność
Nowe mieszkania i moda na nowoczesne wnętrza, komunikacja miejska, plany architektoniczne, oświetlenie, zieleń miejska i inne metropolitalne inwestycje – w ramach spotkania porozmawiamy o unowocześnianiu Warszawy w drugiej połowie lat 30. O tym, co udało się zrealizować za prezydentury Stefana Starzyńskiego opowiedzą Maja i Jan Łozińscy, autorzy książki „W przedwojennej Polsce. Życie codzienne i niecodzienne”.

16:00 – Ile lat, tyle miast! Jak zmieniała się Warszawa w 20-leciu międzywojennym?
Jak wyglądała Warszawa w 1918 roku? A jak w roku 1939? Jak zmieniało się miasto w trakcie dwudziestolecia? Dowiemy sie tego z prezentacji Jerzego S. Majewskiego – varsavianisty, publicysty, dziennikarza, historyka sztuki, autora cylu artykułów „Warszawa nieodbudowana” publikowanych na łamach Gazety Stołecznej oraz wielu książek i albumów o Warszawie.

17:15 – „Niepodległość” – pokaz filmu
Film dokumentalny oparty na zrekonstruowanych i pokolorowanych archiwach z lat 1914–1923. Pokaz poprzedzi prelekcja z udziałem Mirosława Borka, autora scenariusza i producenta kreatywnego „Niepodległości”, który przybliży proces kolorowania starych zdjęć.