Program

  • wokół wystaw

Program

WERNISAŻ | Przełom w kadrze 1989

07.06.2019
godzina 18:00

WERNISAŻ | Przełom w kadrze 1989

07.06.2019
godzina 18:00

  • wokół wystaw
wokół wystaw  

Protesty i manifestacje na ulicach polskich miast, pierwsze po II wojnie światowej częściowo wolne wybory i zwycięstwo „Solidarności” – rok 1989 był przełomowy w historii Polski. Jak zapisał się na zdjęciach fotoreporterek i fotoreporterów pracujących w tamtym czasie? Zapraszamy na wernisaż wystawy plenerowej „Przełom w kadrze 1989”, która powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989.

Manifestacja Solidarności. Warszawa, 1 maja 1989. Fot. Jarosław Stachowicz/FORUM.

Manifestacja Solidarności. Warszawa, 1 maja 1989. Fot. Jarosław Stachowicz/FORUM.

To reporterskie spojrzenie na ten pamiętny rok oraz zdarzenia, które uruchomiły przemiany i w krótkim czasie doprowadziły do ustanowienia ustroju demokratycznego w Polsce. W Polkach i Polakach rozbudziły zaś ogromne nadzieje i oczekiwania, których wyrazem były wyniki wyborów 4 czerwca.

Ten niezwykły rok miał niezwykłych kronikarzy – fotoreporterów i fotoreporterki, których prace doskonale oddają atmosferę i zmiany zachodzące w kraju. Na wystawie prezentujemy wybór zdjęć prasowych dokumentujących najważniejsze wydarzenia roku 1989, jej uczestników i świadków oraz życie codziennie Polaków w tym czasie. Zobaczymy zdjęcia m.in. Jarosława Stachowicza, Krzysztofa Millera, Jacka Domińskiego, Czarka Sokołowskiego, Erazma Ciołka, Macieja Goliszewskiego, Macieja Macierzyńskiego, Anny Beaty Bohdziewicz. Ekspozycję uzupełnią plakaty wyborcze i przedruki prasy zagranicznej dotyczące wydarzeń w Polsce.

Wernisaż odbędzie się 7 czerwca o godz. 18:00 w DSH, a towarzyszyć mu będzie premierowy pokaz filmu „Przełom w kadrze” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora.

Ekspozycję można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego do 4 sierpnia.

Wystawa jest zwieńczeniem półrocznego cyklu „Przełom w kadrze”, w ramach którego w DSH odbywały się spotkania z fotoreporterami i fotoreporterkami. Ekspozycja powstała w ramach obchodów 30. rocznicy wydarzeń 1989 roku. Pełny program wydarzeń wokół 30. rocznicy wydarzeń 1989 roku znajdziesz TU.

Organizator: Dom Spotkań z Historią
Kuratorki: Anna Brzezińska i Katarzyna Puchalska