Program

  • film
  • spotkanie

Program

A-Syria niech trwa! Spotkanie z prof. Michaelem Abdallą

28.09.2019
godzina 18:00

A-Syria niech trwa! Spotkanie z prof. Michaelem Abdallą

28.09.2019
godzina 18:00

  • film
  • spotkanie
film spotkanie  

Kim są Asyryjczycy? Dlaczego pierwsze ludobójstwo XX wieku dotknęło właśnie mieszkańców dawnych ziem Imperium Osmańskiego? Dlaczego, obok Ormian i Greków, stali się ofiarami zaplanowanej zbrodni, która była się jedną z zapowiedzi nadchodzącego ludobójstwa dokonanego w czasie II wojny światowej?

Zapraszamy na spotkanie z prof. Michaelem Abdallą – Asyryjczykiem mieszkającym w Polsce od lat 70. – oraz na pokaz filmu dokumentalnego Last Christians (Ostatni Chrześcijanie).


Asyryjczycy wciąż muszą uciekać. Rzadko o nich słyszymy, a wojna domowa w Syrii (grecki odpowiednik nazwy Asyria) jest właściwą okazją, aby przypomnieć o nich światu. Konflikt w Syrii to ostatni bolesny akt dyskryminacji Asyryjczyków. Spotkanie z prof. Michaelem Abdallą, syrologiem, arabistą i Asyryjczykiem, poprowadzi dr Paweł Średziński, historyk, politolog i dziennikarz, który opowie o swoich syryjskich doświadczeniach.

Profesor Michael Abdalla wychował się w Syrii. Do Polski przyjechał na początku lat 70. na studia. Mieszka w Poznaniu. Jest autorem licznych prac naukowych, artykułów oraz tłumaczem pism swoich rodaków i przodków. Działa aktywnie w asyryjskiej wspólnocie w Europie. Jest pracownikiem naukowym UAM w Poznaniu. W czasie spotkania opowie nie tylko o świecie Asyryjczyków i ich dziejach w XX wieku, ale też o swoich doświadczeniach związanych z pobytem w Polsce.

O filmie „The Last Christians” („Ostatni chrześcijanie").

Film został zrealizowany przez telewizję BBC. Jego narratorem jest Eli Melki, dziennikarz arabskojęzycznego wydania BBC. https://www.bbc.co.uk/programmes/n3ct5fjm Film jest opowieścią o znikającej społeczności Asyryjczyków na Bliskim Wschodzie. Melki odwiedza dawną Asyrię, dziś w granicach Turcji i Iraku, poszukując odpowiedzi, czy asyryjska społeczność jest skazana na wymarcie w swojej historycznej ojczyźnie. Czas trwania: 50 minut.