Program

  • film
  • spotkanie

Program

Generał Motyl | pokaz filmu i spotkanie z reżyserką

02.10.2019
godzina 18:00

Generał Motyl | pokaz filmu i spotkanie z reżyserką

02.10.2019
godzina 18:00

  • film
  • spotkanie
film spotkanie  

W związku z rocznicą zakończenia powstania warszawskiego zapraszamy na pokaz specjalny fabularyzowanego filmu dokumentalnego opowiadającego o gen. Zbigniewie Ściborze-Rylskim ps. „Motyl”.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu Małgorzatą Bramą, które poprowadzi Urszula Urzędowska (RMF Classic).

Generał Ścibor-Rylski był żołnierzem SGO „Polesie” walczącym pod rozkazami generała Kleeberga, żołnierzem Związku Walki Zbrojnej, Armii Krajowej walczącym w 27 Wołyńskiej Dywizji AK i w Powstaniu Warszawskim. W latach 2004–2014 był sekretarzem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Był również członkiem założycielem, a w latach 1989–1994 i 1997–2018 prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Został też Honorowym Obywatelem Warszawy.

Film oparto m.in. na autentycznej relacji ostatniego żyjącego żołnierza Batalionu „Czata 49”, podkomendnego „Motyla”, żołnierzy ze Zgrupowania „Radosław”, innych oddziałów powstańczych i wojskowych oraz jego znajomych i przyjaciół. Zbigniew Ścibor-Rylski został odznaczony dwukrotnie Virtuti Militari, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Reżyserką filmu jest Małgorzata Brama, która wspólnie z Borysem Jaźnickim i Marcinem Straucholdem odpowiada też za scenariusz. Autorką zdjęć jest Józefina Gocman. W rolę głównego bohatera wciela się Tomasz Włosok. Partnerują mu między innymi Ireneusz Czop, Olgierd Łukaszewicz, Tomasz Sapryk, Jakub Zając, Michał Rolnicki, Barbara Wypych. Film powstał na zlecenie Związku Powstańców Warszawskich, przy współfinansowaniu m.st. Warszawy.

Producentem filmu jest Fundacja Artystyczna ERINA B, koproducentem zaś Dom Spotkań z Historią. Partnerem strategicznym przedsięwzięcia jest Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

„Generał Motyl” (2019, 61 min)
reżyseria: Małgorzata Brama
scenariusz: Małgorzata Brama, Borys Jaźnicki, Marcin Strauchold
produkcja: Fundacja Artystyczna ERINA B