Program

  • spotkanie
  • książka

Program

Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego

19.11.2019
godzina 18:00

Którędy do Polski? Droga do niepodległości w zapisie Michała Sokolnickiego

19.11.2019
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Michał Hubert Sokolnicki – jak w skrócie opisuje go Wikipedia: „polski polityk i dyplomata oraz historyk, Doktor filozofii”. Zapraszamy na spotkanie wokół książki Ośrodka KARTA – Emisariusz Niepodległej. Wspomnienia z lat 1896-1919, dzięki którym przyjrzeć możemy się polskiej drodze do niepodległości niejako z „pierwszej ręki”. 

Nic w tej chwili i w tym miejscu nie wydało mi się imponującym, ani wiekopomnym. […] 
Pozostały w mej pamięci: nieporządek, dowolność, jakieś prostactwo – nędze współczesności na tle blasków minionych dziejów. […] Gdy spóźniony przepychałem się na Salę Zwierciadeł i na swoje tam boczne miejsce, nie czułem w sobie entuzjazmu. Czegoś brakowało temu uznaniu Polski, przywróceniu jej dziejowych praw: jakiejś szczerości, jakiegoś ufnego spojrzenia w przyszłość.

Tak opisuje swoją perspektywę na Traktat Wersalski, kończący I wojnę. Był Sokolnicki, PPS-owiec, od 1903 roku blisko współpracujący z Józefem Piłsudskim, w 1919 członkiem delegacji polskiej na Konferencję Pokojową w Paryżu. Jak kształtowały się z jego perspektywy lata przed tym doniosłym, a jednak z pewnym rozczarowaniem przez niego opisywanym, wydarzeniem? Jak ta perspektywa i wydarzenia widziane były przez formację Dmowskiego? 

W dyskusji wokół wspomnień Michała Sokolnickiego udział wezmą prof. Andrzej Friszke (ISP PAN) – w roli rzecznika formacji Józefa Piłsudskiego, prof. Krzysztof Kawalec (Uniwersytet Wrocławski) – w roli rzecznika formacji Romana Dmowskiego oraz Zbigniew Gluza (prezes Ośrodka KARTA, autor przedmowy do książki. 

Spotkanie poprowadzi red. Marta Grzywacz, publicystka historyczna, współpracująca na stałe z „Gazetą Wyborczą” i „Newsweekiem”.

Wspomnienia Michała Huberta Sokolnickiego – książka wydana przez OŚRODEK KARTA

Wspomnienia Michała Huberta Sokolnickiego – książka wydana przez OŚRODEK KARTA