Archiwum wydarzeń

  • wydarzenia archiwalne

Archiwum wydarzeń

Spotkanie z ksiażką dla dzieci: „Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie” Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej

09.04.2016

Spotkanie z ksiażką dla dzieci: „Historyjki z ulicy Karowej. Warszawa po wojnie” Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej

09.04.2016

  • wydarzenia archiwalne
wydarzenia archiwalne  
Spotkanie z udziałem Bohdana Butenki i Anny Ziarkowskiej poprowadzi Katarzyna Stoparczyk z radiowej TRÓJKI. Zapraszamy dzieci wraz z rodzinami.

Książka dla dzieci

Bohaterami książki „Historyjki z ulicy Karowej" są dwa sympatyczne zwierzątka: Historyjek – który lubi odkrywać ciekawe historie oraz Historyjka – miłośniczka historii pracująca w Domu Spotkań z Historią. Historyjka opowiada gościowi, który po raz pierwszy odwiedza Dom Spotkań z Historią ciekawostki dotyczące ulicy Karowej przy której mieści się jego siedziba, a także historię budynku. Spacerując w towarzystwie Historyjki po Domu Spotkań z Historią, Historyjek stopniowo odkrywa jego tajemnice. Jest bardzo ciekawy i dlatego zadaje swojej przewodniczce szereg pytań. Czym jest historia mówiona i czy w Archiwum Historii Mówionej są przechowywane historie o królach, rycerzach i księżniczkach? Następnie Historyjek w towarzystwie swojej przewodniczki zwiedza wystawę opowiadającą historię powojennej Warszawy i jej mieszkańców. Historyjek poznaje warunki życia w zrujnowanej po wojnie Warszawie, w tym funkcjonowanie szkoły, zabawy i zabawki którymi bawiły się dzieci, a także założenia odbudowy stolicy. Na pytania Historyjka o powroty do Warszawy i warunki życia w odradzającym się mieście odpowiadają świadkowie, których relacje pochodzą z Archiwum Historii Mówionej. Na wystawie Historyjek ma do wykonania szereg różnorodnych zadań, w których wykonaniu pomagają mu czytelnicy książeczki.

Ilustracje Bohdana Butenki i archiwalne fotografie

Książeczka jest bogato ilustrowana fotografiami z wystawy „Na nowo. Warszawiacy 1945-55”, zdjecia pochodzą z Polskiej Agencji Prasowej. Ponadto jest wyposażona w naklejki oraz szablon do samodzielnego składania. Książeczka jest adresowana do dzieci w wieku 7-12 lat.

„Historyjki z ulicy Karowej"

Bohdan Butenko (ilustracje), Anna Ziarkowska (tekst) Fotografie pochodzą ze zbiorów Polskiej Agencji Prasowej Przygotowanie zdjęć: Karol Bagiński, Tomasz Kubaczyk Producent: Justyna Urban