Program

  • książka
  • spotkanie
  • albumy

Program

Kadr na Warszawę. Stolica oczami mieszkańców

05.12.2019
godzina 18:00

Kadr na Warszawę. Stolica oczami mieszkańców

05.12.2019
godzina 18:00

  • książka
  • spotkanie
  • albumy
książka spotkanie albumy  

Ostatnie dni Supersamu, zakupy na Wolumenie czy zwykły spacer Puławską w latach 30. Jak zmieniała się codzienność i przestrzeń Warszawy? Jak te zmiany utrwalili na zdjęciach mieszkańcy stolicy? Zapraszamy na premierę albumu Społecznego Archiwum Warszawy.

Fot. Jan Skaryski / Społeczne Archiwum Warszawy, lata 80.

Fot. Jan Skaryski / Społeczne Archiwum Warszawy, lata 80.

Miasto fotografowane z myślą wyłącznie o rodzinnych zbiorach stało się bohaterem albumu stworzonego ze zdjęć Społecznego Archiwum Warszawy. To projekt Stowarzyszenia Masław, które od kilku lat digitalizuje prywatne zbiory warszawiaków, by na ich podstawie odtwarzać historię miasta. Rodzinne albumy mieszkańców świetnie opowiadają historię stolicy – pokazują jak rosły i upadały kolejne budynki, jak ewoluowała przestrzeń Warszawy i jak zmieniało się życie na ulicach. 

Autorami zdjęć są mieszkańcy stolicy. W ciągu ostatnich lat przekazali do Społecznego Archiwum Warszawy ponad półtora tysiąca zdjęć, z czego blisko dwieście trafia do albumu. To wyjątkowe, amatorskie, często niedoskonałe fotografie, których zadaniem było dokumentowanie historii rodziny, Społeczne Archiwum Warszawy zagląda nieco szerzej w kadr – na podstawie tych zdjęć pokazuje, jak zmieniało się miasto.

Premiera tego wyjątkowego wydawnictwa będzie okazją do rozmowy o tym, jaką rolę w dokumentowaniu i utrwalaniu pamięci miasta odgrywają jego mieszkańcy. Dyskusję z ekspertami poprowadzi Cezary Polak, publicysta, dziennikarz.

Bezpłatne wydawnictwo trafi do darczyńców, którzy wzbogacili zbiory SAW fotografiami i uczestników premierowego spotkania.

Społeczne Archiwum Warszawy jest projektem realizowanym przez Stowarzyszenie Masław – twórców m. in. mapy „Tu było, tu stało”,  pokazującej wyburzone i przekształcone po 1989 r.  budynki warszawskie. Zobacz zdjęcia SAW