Program

  • film
  • spotkanie
  • cykle

Program

HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA | Początek okupacji niemieckiej w Warszawie

14.01.2020
godzina 18:00

HOME MOVIES: NIECHCIANE ARCHIWA | Początek okupacji niemieckiej w Warszawie

14.01.2020
godzina 18:00

  • film
  • spotkanie
  • cykle
film spotkanie cykle  

Zobacz nieznane świadectwa filmowe z pierwszych miesięcy okupacji niemieckiej nagrywane przez stacjonujących w Warszawie niemieckich żołnierzy i przedsiębiorców.

Podczas pierwszego spotkania nowego cyklu zaprezentujemy najciekawsze fragmenty nieznanych filmów amatorskich z początków okupacji w Warszawie i zastanowimy się nad specyfiką prywatnych nagrań filmowych zderzonych z niemieckimi propagandowymi filmami z tego okresu oraz relacjami na temat ówczesnej okupacyjnej codzienności. Naszymi gośćmi będą Dr. Andrea Löw (Das Institut für Zeitgeschichte München-Berlin) i prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król. Rozmowa odbędzie się w języku niemieckim. Spotkanie będzie tłumaczone.

****
W 1932 roku firma Kodak wprowadziła na rynek wynalazek, który zdemokratyzował kino – lekkie, przenośne kamery. Węższa niż w przypadku profesjonalnego sprzętu taśma 8mm pozwalała zapisać na jednej rolce 10 minut nagrania. Firma zapewniała pełną obsługę w myśl hasła: „Ty naciskasz przycisk, my robimy resztę”. Filmowcy-amatorzy utrwalali więc na taśmach wszystko: relacje z wakacji i podróży, uroczystości rodzinne, wydarzenia publiczne, nagrywali też posiłki, spacery i życie domowe. Niektórzy próbowali kręcić scenki rodzajowe.

Wybuch wojny nie oznaczał końca kariery home movies. Filmowcy-amatorzy w żołnierskich mundurach poruszali się po całej Europie, docierając wszędzie, gdzie stacjonowały niemieckie wojska. I utrwalali to, czego nie chciały widzieć kamery filmujące na użytek propagandy III Rzeszy: zniszczone miasta i wsie, drogi pełne zrozpaczonych, bezradnych ludzi. Im dłużej trwała wojna, tym rejestrowane obrazy stawały się dramatyczniejsze: groby zabitych, masowe egzekucje cywili, płonące wioski, ludzie umierający na ulicach gett. Wojna się kończy, a filmy stają się wstydliwą pamiątką, jeszcze jednym kłopotliwym spadkiem po historii. Lądują na strychach, zamknięte, zakurzone, źle przechowywane – tworzą niechciane archiwum.

To właśnie te nieznane i odrzucone świadectwa filmowe z okresu okupacji niemieckiej nagrywane przez żołnierzy i przedsiębiorców będą tematem spotkań. W ramach każdego z nich pokażemy wybrane fragmenty filmów poświęcone innemu okresowi bądź aspektowi okupacji niemieckiej oraz życia codziennego na terenach polskich okupowanych przez III Rzeszę.