Program

  • warsztaty
  • cykle
  • dla dzieci

Program

Moje Miasto Warszawa | Kiedyś robotnicze, dziś bajkowe – Osiedle Przyjaźń na Bemowie | warsztaty dla dzieci

01.02.2020
godzina 12:30

Moje Miasto Warszawa | Kiedyś robotnicze, dziś bajkowe – Osiedle Przyjaźń na Bemowie | warsztaty dla dzieci

01.02.2020
godzina 12:30

  • warsztaty
  • cykle
  • dla dzieci
warsztaty cykle dla dzieci  

Kto by pomyślał, że w nowoczesnym mieście wśród drzew i zieleni znajduje się osiedle kolorowych, drewnianych domków? Gdzie je znajdziemy i kiedy powstało? Na te pytania odpowiemy podczas kolejnych warsztatów z cyklu „Moje Miasto Warszawa”.Opisane wyżej miejsce znajduje się na Bemowie i nazywa się Osiedle Przyjaźń. Osiedle powstało w 1952 roku dla radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Na terenie osiedla znajdowały się m.in. kino, stołówka, klub, łaźnia i przychodnia lekarska. Współcześnie w domkach mieszkają studenci i pracownicy naukowi. W ramach warsztatów zbudujemy własne kolorowe i różnorodne osiedla mieszkaniowe. Takie, na których sami byśmy chcieli mieszkać. 

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami (pracują wspólnie). Zajęcia są bezpłatne, ale każdorazowo wymagają rejestracji uczestników na stronie: http://bit.ly/mojemiasto4. Zapisy otwieramy w niedzielę poprzedzajacą warsztat o godz. 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona.

****
Od mokotowskiego pałacyku Szustra, przez Śródmieście, Ochotę, ursynowskie blokowiska, po Rembertów i wawerskie świdermajery. Różnorodność dzielnic warszawy, a przede wszystkim ich historia i architektura są motywem przewodnim serii warsztatów dla dzieci i rodziców. To już czwarta edycja projektu, ale pierwsza, w której najmłodsi poznają Warszawę z perspektywy każdej jej dzielnicy. W finalnej części cyklu zaprojektują nowy obszar miasta i bogatsi o wiedzę, jako młodzi „eksperci”, stworzą unikalną mapę Warszawy. Podczas każdego spotkania dokładnie przyglądamy się jednej dzielnicy. Pokazujemy ciekawe budynki – zabytki i nowe obiekty, opowiadamy o historii i pobudzamy wyobraźnię starszych i młodszych. W drugiej części w rodzinnych grupach tworzymy, projektujemy, wymyślamy, budujemy i planujemy.

Zadaniem serii warsztatów jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Podczas warsztatów chcemy uwrażliwić dzieci na przestrzeń i jej różnorodność oraz kształtować postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy. Dowiedz się więcej o całym cyklu.

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska – doświadczone edukatorki i animatorki.

Dom Spotkań z Historią jest partnerem cyklu warsztatów. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.