Program

  • spotkanie
  • wokół wystaw

Program

Raj pod lodowcem | spotkanie z Mikołajem Golachowskim

25.02.2020
godzina 18:00

Raj pod lodowcem | spotkanie z Mikołajem Golachowskim

25.02.2020
godzina 18:00

  • spotkanie
  • wokół wystaw
spotkanie wokół wystaw  

Czy możliwy jest raj pod lodowcem? Na to pytanie odpowie Mikołaj Golachowski, doktor nauk przyrodniczych, podróżnik i miłośnik wszystkiego, co polarne, autor książki „Czochrałem antarktycznego słonia”, który w połowie lutego wróci z kolejnej wyprawy na Antarktydę.

Możliwe, że gdy myślisz o raju, wyobrażasz sobie palmy, szum morza i delikatny biały piasek. Okej, to może być twój raj. Mój wygląda zupełnie inaczej – pisze na łamach zimowego „Przekroju” nasz gość. W trakcie spotkania zapytamy się go, jak wygląda jego raj. Porozmawiamy o ostaniej wyprawie i o tym, dlaczego Antarktyda zwana jest rezerwatem nauki i pokoju oraz jak to możliwe, że ludzie tam tak dobrze ze sobą żyją. Zastanowimy się, czy lodowce rzeczywiście topnieją szybciej, niż zakładały wszystkie modele klimatyczne i jak długo jeszcze Antarktyda zachowa swoją wyjątkowość. Powiemy też, co możemy zrobić dla niej i dla siebie. Spotkanie poprowadzi Małgorzata Kwiecień (Radio Kampus).

UWAGA
Tuż przed spotkaniem, o godzinie 17:45, pokażemy krótki materiał filmowy „Polskie bieguny”. W 1974 roku Mirek Wiśniewski za namową himalaisty Andrzeja Zawady dołącza do narodowej wyprawy na Lhotse jako kierowca i fotograf. Dwa lata później Wiśniewski rusza w kolejną podróż ku wybrzeżom Antarktydy wraz z budowniczymi Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego. Z obu wyjazdów przywozi ponad dwa tysiące zdjęć. Jak wyglądały przygotowania i organizacja tych pionierskich ekspedycji? Skąd himalaiści i polarnicy zdobyli pieniądze? Jak zapamiętano Mirka Wiśniewskiego i kto żałuje, że uciekał przed obiektywem jego aparatu? Ryszard Czajkowski, Anna Milewska i Anna Okopińska opowiadają o wyprawach udokumentowanych na wystawie „Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego ” i o autorze tych zdjęć. Wykorzystane w filmie wywiady pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historia i Ośrodka KARTA, a zdjęcia z wystawy i Archiwum Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Wystąpili: Ryszard Czajkowski, Anna Milewska, Anna Okopińska
Realizacja nagrań: Maria Buko, Karol Białas, Karolina Zaleszczuk
Scenariusz: Maria Buko
Montaż: Dariusz Krajewski.