Program

  • warsztaty
  • cykle
  • dla dzieci

Program

Moje Miasto Warszawa | Wesoła. Najmłodsza dzielnica Warszawy | warsztaty dla dzieci

29.02.2020
godzina 12:30

Moje Miasto Warszawa | Wesoła. Najmłodsza dzielnica Warszawy | warsztaty dla dzieci

29.02.2020
godzina 12:30

  • warsztaty
  • cykle
  • dla dzieci
warsztaty cykle dla dzieci  

Dlaczego do miasta dołączane są kolejne dzielnice? Jak one powstają? Tym razem poznamy historię Wesołej, czyli najmłodszej dzielnicy Warszawy.

Fot. Tomasz Smoliski

Fot. Tomasz Smoliski

Wola Grzybowska, Groszówka, Stara Miłosna to jedne z wielu wsi, które zostały przekształcone w miasto pod nazwą Wesoła. Stało się to w 1968 roku, kiedy nadano jej prawa miejskie. W 2002 roku Wesoła została przyłączona do stolicy i jest obecnie jej najmłodszą dzielnicą. Prześledzimy historię tych terenów od XVI wieku po dziś dzień. Zobaczymy, jak wioski łączą się w miasta, a te później stają się częścią metropolii. Będziemy oglądać stare i nowe mapy oraz kreślić własne. 

Na warsztaty zapraszamy dzieci w wieku 7-12 lat wraz z rodzicami/opiekunami (pracują wspólnie). Zajęcia są bezpłatne, ale każdorazowo wymagają rejestracji uczestników na stronie: https://bit.ly/32cudSi. Zapisy otwieramy w niedzielę poprzedzajacą warsztat o godz. 10:00. Liczba miejsc jest ograniczona.

****
Od mokotowskiego pałacyku Szustra, przez Śródmieście, Ochotę, ursynowskie blokowiska, po Rembertów i wawerskie świdermajery. Różnorodność dzielnic warszawy, a przede wszystkim ich historia i architektura są motywem przewodnim serii warsztatów dla dzieci i rodziców. To już czwarta edycja projektu, ale pierwsza, w której najmłodsi poznają Warszawę z perspektywy każdej jej dzielnicy. W finalnej części cyklu zaprojektują nowy obszar miasta i bogatsi o wiedzę, jako młodzi „eksperci”, stworzą unikalną mapę Warszawy. Podczas każdego spotkania dokładnie przyglądamy się jednej dzielnicy. Pokazujemy ciekawe budynki – zabytki i nowe obiekty, opowiadamy o historii i pobudzamy wyobraźnię starszych i młodszych. W drugiej części w rodzinnych grupach tworzymy, projektujemy, wymyślamy, budujemy i planujemy.

Zadaniem serii warsztatów jest nie tylko edukacja w zakresie architektury, historii, urbanistyki, ale też pokazanie miasta jako sprawnie funkcjonującej, złożonej całości. Podczas warsztatów chcemy uwrażliwić dzieci na przestrzeń i jej różnorodność oraz kształtować postawę świadomego, wpływającego na otoczenie mieszkańca Warszawy. Dowiedz się więcej o całym cyklu.

Prowadzenie: Patrycja Jastrzębska, Karolina Iwańczyk, Katarzyna Żaczek, Aleksandra Pawlak i Marta Baranowska – doświadczone edukatorki i animatorki.

Dom Spotkań z Historią jest partnerem cyklu warsztatów. Projekt współfinansuje m.st. Warszawa.