Program

  • spotkanie
  • książka

Program

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności

26.02.2020
godzina 18:00

SPOTKANIE Z KSIĄŻKĄ | Uciec w Himalaje, czyli PRL, dewizy i marzenia o wolności

26.02.2020
godzina 18:00

  • spotkanie
  • książka
spotkanie książka  

Jak wyglądały azjatyckie wyprawy trekkingowe w latach osiemdziesiątych? Jakie towary najlepiej sprzedawały się w Indiach? Jakie było przebicie? Czy Azja to naprawdę jedwabny szlak PRL-u? Z okazji premiery książki Uciec w Himalaje czyli PRL, dewizy i marzenie i wolności zapraszamy na spotkanie z autorką, Anną Kalinowską.

Zjawisko wyjazdów „Kierunek Azja” nieco przypominało fenomen Dzikiego Zachodu z czasów gorączki złota. Lecieli, jak i tam po „złote runo”, osobnicy najprzeróżniejsi: romantyczni podróżnicyi kombinatorzy, przekupy z bazarów i wyczynowi himalaiści, amatorzy trekkingu i miłośnicy leżenia na plaży.

Choć tak wiele ich dzieliło, dla wszystkich kluczem do sukcesu wyjazdu był handel z „dobrym przebiciem”. Jedni za te zyski jechali do Nepalu by ruszyć na trekking w Himalaje, inni robili kolejne zakupy, by wieźć nowy towar prosto na polskie bazary. Książka opowiada o wyprawach w tym romantycznym celu – podróży w największe góry świata – i o handlowych perypetiach „po drodze”. Pięć opowiadań – pięć prawdziwych historii. Podane ze swadą, oddają klimat tamtych czasów.

W latach 80. wyprawy trekingowe w Himalaje czy wyjazdy do Indii były najlepszą chwilową ucieczką od szarzyzny i niedostatków Peerelu, dawały poczucie otwartego świata, równych możliwości ze spotykanymi turystami z krajów wolnego Zachodu. O tych wszystkim porozmawiamy z Anną Kalinowską, autorką książki. Fragmenty przeczyta Ewa Decówna. Spotkanie poprowadzi Ewa Podolska (TOK FM).

UWAGA
Tuż przed spotkaniem, o godzinie 17:45, pokażemy krótki materiał filmowy „Polskie bieguny”. W 1974 roku Mirek Wiśniewski za namową himalaisty Andrzeja Zawady dołącza do narodowej wyprawy na Lhotse jako kierowca i fotograf. Dwa lata później Wiśniewski rusza w kolejną podróż ku wybrzeżom Antarktydy wraz z budowniczymi Polskiej Stacji Arktycznej im. Henryka Arctowskiego. Z obu wyjazdów przywozi ponad dwa tysiące zdjęć. Jak wyglądały przygotowania i organizacja tych pionierskich ekspedycji? Skąd himalaiści i polarnicy zdobyli pieniądze? Jak zapamiętano Mirka Wiśniewskiego i kto żałuje, że uciekał przed obiektywem jego aparatu? Ryszard Czajkowski, Anna Milewska i Anna Okopińska opowiadają o wyprawach udokumentowanych na wystawie „Polskie bieguny. Himalaje '74 i Antarktyda '77 na fotografiach Mirka Wiśniewskiego ” i o autorze tych zdjęć. Wykorzystane w filmie wywiady pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Domu Spotkań z Historia i Ośrodka KARTA, a zdjęcia z wystawy i Archiwum Polskiego Himalaizmu Zimowego.

Wystąpili: Ryszard Czajkowski, Anna Milewska, Anna Okopińska
Realizacja nagrań: Maria Buko, Karol Białas, Karolina Zaleszczuk
Scenariusz: Maria Buko
Montaż: Dariusz Krajewski.

O AUTORCE

Anna Kalinowska – dr nauk przyrodniczych, przez ćwierć wieku kierowała Centrum Badań nad Środowiskiem i Zrównoważonym Rozwojem na Uniwersytecie Warszawskim. Ekspert Światowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN), Człowiek Roku 2002 Polskiej Ekologii. Autorka książek popularno-naukowych na temat ochrony środowiska (m.in. „Ekologia – wybór przyszłości”, „Ekologia – wybór na nowe stulecie”), a także powieści („Krótka smycz”), książek dla dzieci („Lato nad Narwią”, „Łaskotani chrabąszcza wąsami”) oraz programów radiowych. Pasjonatka podróży, samotnie lub jako uczestniczka wypraw wędrowała po wszystkich kontynentach, jednak za swój azyl na uważa Podkowę Leśną, gdzie z mężem i psami mieszka wśród dzikiego ogrodu.