Program

  • spotkanie
  • cykle

Program

ODWOŁANE | BLISKI NAM ŚWIAT | Syria, kraj którego nie ma

27.03.2020
godzina 18:00

ODWOŁANE | BLISKI NAM ŚWIAT | Syria, kraj którego nie ma

27.03.2020
godzina 18:00

  • spotkanie
  • cykle
spotkanie cykle  

W związku z decyzją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zawieszeniu działalności instytucji kultury odwołujemy wszystkie planowane w najbliższym czasie wydarzenia. Dom Spotkań z Historią oraz Księgarnia XX wieku zostają zamknięte dla zwiedzających. Będziemy informować o wszelkich nowych terminach i rozwoju sytuacji.

****
Nasze podróże po bliskim nam świecie zaczniemy od Syrii, kraju, który dziś kojarzy się nam przede wszystkim z niekończącą się wojną. Tymczasem to tam bije źródło wielkich cywilizacji.Syria od zawsze była krajem skrzyżowania kultur, tyglem religii, wyznań, grup etnicznych i narodowych. To na tych ziemiach powstały pierwsze Kościoły, które do dziś zachowały swoją niezależność wobec Rzymu i Konstantynopola. Od wieków pod syryjskim dachem znajdowały schronienie różne grupy religijne, wśród nich m.in. uciekający przed prześladowaniami alawici i ismailici wywodzący się z islamu szyickiego. W Syrii zamieszkali nie tylko Arabowie, ale również Asyryjczycy, chrześcijanie posługujący się językiem aramejskim, wyznawcy religii druzyjskiej, Kurdowie, Turkmeni, potomkowie Greków, Ormianie czy też Czerkiesi.

Dziś Syria jest zupełnie innym państwem niż dziewięć lat temu. To wtedy wybuchła wyniszczająca wojna, po której rany będą zabliźniać się przez całe dekady. Ta wojna wciąż trwa. Miliony osób musiały uciekać, pół miliona ludzi zginęło.

W czasie spotkania usłyszymy o Syrii, kraju bardzo młodym, który rozpadł się na naszych oczach w rezultacie wojny. Odżyły tłumione animozje i aspiracje. Usłyszymy o kraju, którego tak naprawdę już nie ma – mówi Paweł Średziński, autor książki „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”.

Spotkanie zakończy się pokazem filmu „Ostatni chrześcijanie”, który miał swoją premierę w 2018 roku w telewizji BBC.

O CYKLU

Bliski nam świat to nowy cykl spotkań DSH poświęcony historii, która dzieje się dziś na Bliskim Wschodzie, w Afryce Północnej i na Kaukazie. Znany dziennikarz, Dariusz Rosiak, prowadzący przez lata audycję radiową „Raport o stanie świata”, autor książek poświęconych Afryce i Bliskiemu Wschodowi oraz dr Paweł Średziński, historyk, politolog i dziennikarz, autor książki „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma” przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze codzienne życie.