Co pamiętają najstarsi warszawiacy? Jak zmieniała się Warszawa na przestrzeni lat? Zapraszamy na kolejny z cyklu letnich spacerów varsavianistycznych. Opowieści przewodników wzbogacą historie i zdjęcia z Archiwum Historii Mówionej. Możecie je znaleźć także na mapie. A 19 lipca spacerujemy po Śródmieściu. ZBIÓRKA: przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.
Warszawa, okres międzywojenny. Fot. zbiory Alicji Nassalskiej/AHM.
Spotykamy się zawsze we wskazanym miejscu o godzinie 16:00. Spacery poprowadzą przewodnicy Maria Pawlak i Piotr Hummel z WAWstep. Na spacery obowiązują zapisy. Limit uczestników: 25 osób.
Zgłoszenia na spacer po Śródmieściu prosimy przesyłać najpóźniej do dnia 18 lipca na adres:
recepcja@dsh.waw.pl lub telefonicznie: 22 255 05 00 w godzinach otwarcia DSH.
Udział w spacerze „Warszawa zapamiętana” jest jednoznaczny z akceptacją warunków
REGULAMINU ZWIEDZANIA oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy z uczestników jest zobowiązany wypełnić
FORMULARZ dostępny na naszej stronie lub w recepcji DSH.
O spacerze:
Wysokie kamienice przy dzisiejszym placu Unii Lubelskiej, sięgające ośmiu pięter, zwano przed I wojną światową niebotykami. Lokatorzy mieszkali w wielopokojowych apartamentach, podczas gdy niemal 50% warszawiaków gnieździło się w jednoizbowych klitkach. Elegancka dzielnica południowa wyrosła na skraju miasta, gdzie jeszcze pod koniec XIX wieku znajdowały się sady, ogrody i niszczejące dworki. Przejdziemy się wzdłuż dawnej granicy Warszawy, gdzie wciąż przetrwało wiele stuletnich kamienic, porozmawiamy o ich dawnych mieszkańcach i przeobrażeniu dzielnicy pod względem społecznym i urbanistycznym w okresie powojennym.