Program

  • online
  • film

Program

#MiesiącAfryki | Oscar Micheaux – pionier afroamerykańskiego kina

04.09.2020
godzina 18:00

#MiesiącAfryki | Oscar Micheaux – pionier afroamerykańskiego kina

04.09.2020
godzina 18:00

  • online
  • film
online film  

Wspólnie z Fundacją „Afryka Inaczej” zapraszamy na spotkanie otwierające cykl o tematyce afrykańskiej w ramach projektu „Miesiąc Afryki”. Zaczniemy od rozmowy poświęconej pionierowi afroamerykańskiego kina – Oscarowi Micheaux i jego twórczości. UWAGA: spotkanie online (na facebooku DSH i Fundacji).

Życiorys Michaeux może służyć za scenariusz niejednego filmu o karierze od pucybuta do milionera. Zaczynał od pracy na ulicy, aby przez pracownika obsługującego wagony na międzystanowych trasach, zostać farmerem, następnie pisarzem, a w końcu filmowcem. Zawsze towarzyszył mu nieodłączny upór. Jest twórcą pierwszego zachowanego afroamerykańskiego filmu „Within Our Gates”, który stanowił odpowiedź na rasistowski film „Narodziny narodu” Davida Warka Griffitha z 1915 roku.

Projekcję filmu „Within Our Gates” poprzedzi dyskusja z udziałem dra Pawła Średzińskiego, inicjatora i redaktora pierwszego polskiego tłumaczenia powieści Michaeux „Podbój” i Mamadou Dioufa z Fundacji „Afryka Inaczej”. Oprócz przedstawienia postaci i twórczości Micheaux nie zabraknie odwołań do senegalskiej kinematografii i jej niekwestionowanego nestora, którym został Ousmane Sembène.

Film z polskimi napisami.

Wydarzenie współfinansowane przez m.st. Warszawa.