Program

„Warszawa 1956” i „Ósmy dzień tygodnia” | pokaz filmów

13.09.2020
godzina 17:00

„Warszawa 1956” i „Ósmy dzień tygodnia” | pokaz filmów

13.09.2020
godzina 17:00

  • film
  • wokół wystaw
film wokół wystaw  

„Czego Tobie potrzeba do szczęścia? – Czterech metrów kwadratowych, ale swoich murów”, to cytat z „Ósmego dnia tygodnia”, który dobrze obrazuje, co było największą udręką mieszkańców powojennej Warszawy. Zapraszamy na pokaz filmów poruszających ten temat. Filmy pokażemy też 19 września.

Fot. NAC

Fot. NAC

W latach 50. znaczna część miasta była wciąż zniszczona, a warszawiacy borykali się z problemami mieszkaniowymi. Zajmowano budynki grożące zawaleniem albo mieszkano w niewiarygodnej ciasnocie. Filmy pokazują codzienność ludzi, którzy próbują odnaleźć się we wciąż zrujnowanym mieście.

„Warszawa 1956” (1956, 7 min), reż. Jerzy Bossak, Jarosław Brzozowski
Krótki dokument zderzający ze sobą obrazy już odbudowanej części Warszawy z ruinami, w których mieszkają ludzie. Jeden z ważniejszych filmów „czarnej serii”.

„Ósmy dzień tygodnia” (1958, 83 min), reż. Aleksander Ford
Akcja filmu toczy się w Warszawie pod koniec lat pięćdziesiątych. Zakochani w sobie Piotr i Agnieszka próbują znaleźć dla siebie lokum. Trudna sytuacja mieszkaniowa w odbudowującej się po wojnie stolicy sprawia, że starania Piotra kończą się niepowodzeniami, które wystawiają na próbę uczucia pary. Scenariusz powstał na podstawie opowiadania Marka Hłaski, który był też współscenarzystą. „Ósmy dzień tygodnia” trafił na półkę cenzorską aż na 25 lat.

UWAGA: obowiązują zapisy. Limit uczestników: 25 osób. Zgłoszenia prosimy przesyłać najpóźniej do 12 września na adres: recepcja@dsh.waw.pl lub telefonicznie: 22 255 05 00 w godzinach otwarcia DSH (poniedziałek: nieczynne, wt–pt: 15:00 – 19:00, sob, niedz: 12:00 – 19:00). 

Udział w spacerze jest jednoznaczny z akceptacją warunków REGULAMINU ZWIEDZANIA oraz wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych. Każdy z uczestników jest zobowiązany wypełnić FORMULARZ dostępny na naszej stronie lub w recepcji DSH. Przypominamy o obowiązku zakrywania ust i nosa oraz zachowaniu bezpiecznej odległości od pozostałych uczestników wydarzenia.