Program

  • online
  • spotkanie
  • książka

Program

Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet | promocja komiksu i dyskusja online

28.11.2020
godzina 18:00

Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet | promocja komiksu i dyskusja online

28.11.2020
godzina 18:00

  • online
  • spotkanie
  • książka
online spotkanie książka  

28 listopada 1918 roku przyznano prawa wyborcze Polkom. Kobiety nie uzyskały ich w wyniku dobroczynnego gestu Józefa Piłsudskiego. Dekret o ordynacji wyborczej do Sejmu Ustawodawczego, w którym napisano: „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci” wieńczył ich długoletnią walkę. Podczas spotkania przypomnimy tę historię i porozmawiamy o komiksie, który ja opowiada. Transmisja spotkania fanpage'ach Domu Spotkań z Historią oraz Fundacji na rzecz Równości i Emancypacji STER.Historia polskich emancypantek nie jest tak znana, jak działalność brytyjskich i amerykańskich sufrażystek, spopularyzowana przez liczne publikacje i filmy. A przecież losy kobiet, którym zawdzięczamy nasze prawa, układają się w barwną opowieść.

Przez kilkanaście lat Polki walczyły o niepodległość kraju oraz tak jak kobiety w innych państwach – Angielki, Niemki, Francuzki, Dunki czy Szwedki – o prawa wyborcze. Ich dzieje obfitują w dramatyczne momenty: emancypantki konspirowały, przemycały broń, zakładały tajne uniwersytety, organizowały tajne zjazdy i wiece, walczyły z bronią w ręku w męskich mundurach. Jednocześnie działalność polskich emancypantek obrosła mitami. Jednym z najpopularniejszych jest opowieść o tym, jak całą noc emancypantki stały na mrozie pod willą marszałka Piłsudskiego, domagając się, aby przyjął delegację kobiet.

A jak było naprawdę? Tę historię opowiada komiks „Bez różnicy płci. Historia walki o prawa wyborcze kobiet”. Zapraszamy serdecznie na spotkanie o komiksie i o emancypantkach z udziałem:

Agnieszki Grzybek – autorki scenariusza komiksu, jak również współautorki wystaw poświęconych historii kobiet, przygotowywanych we współpracy z Domem Spotkań z Historią („Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej”, „Niepokorne 1976–1989”).

Beaty Sosnowskiej – graficzki, malarki, rysowniczki komiksów i ilustracji, która narysowała komiks „Bez różnicy płci”, a ostatnio wydała antologię „Stworzenie”.

Karoliny Sosnowskiej – graficzki, projektantki, autorki oprawy graficznej komiksu, jak również identyfikacji wizualnej wystaw „Nasze bojownice. 100-lecie praw wyborczych Polek”, „Radne warszawskie. 100-lecie kobiet w Radzie Miejskiej”, „Niepokorne 1976–1989”.

prof. Katarzyny Sierakowskiej (Instytut Historii PAN) – historyczki zajmującej się historią społeczną XIX i XX wieku, autorki wielu publikacji i artykułów, współredaktorki m.in. publikacji „Kobiety i procesy migracyjne” i dwutomowej „Działaczki społeczne, feministki, obywatelki… Samoorganizowanie się kobiet na ziemiach polskich” (do 1918 roku – I tom i po 1918 roku – II tom).

dr Sławomiry Walczewskiej – filozofki, działaczki feministycznej, założycielki Fundacji Kobiecej eFKa, autorki książki „Damy, rycerze i feministki. Kobiecy dyskurs emancypacyjny w Polsce”.

Spotkanie poprowadzi Ewa Kamińska-Bużałek – prezeska Fundacji Łódzki Szlak Kobiet, animatorka kultury, inicjatorka projektów społecznych takich jak „Kobiecym głosem. Marsz głodowy w opowieściach łodzianek”, „Bohaterki z trzeciej zmiany”, „Irena Tuwim. Pisarka z naszego podwórka". Oprowadza po Łodzi śladami kobiet. Studiowała gender studies w Łodzi, Warszawie i Granadzie.

KUP KOMIKS >>>