Program

  • online
  • wokół wystaw

Program

OSTRZEJ WIDZI: Olga Gitkiewicz | oprowadzanie po wystawie

13.12.2020
godzina 11:00

OSTRZEJ WIDZI: Olga Gitkiewicz | oprowadzanie po wystawie

13.12.2020
godzina 11:00

  • online
  • wokół wystaw
online wokół wystaw  

Zapraszamy na drugie oprowadzanie online po wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990. Naszym przewodnikiem będzie Olga Gitkiewicz. Wideo jest dostępne na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.

fot. Robert Olszański

fot. Robert Olszański

Ostrzej widzieć to zasada, która przyświeca reporterom i fotoreporterom, niezależnie od czasu i miejsca, w którym żyją i pracują. To właśnie oni widzą ostrzej, podejmują ważną tematykę społeczną i często niewygodne lub przemilczane tematy. Jedni i drudzy opowiadają nam historię, która dzieje się tu i teraz. Właśnie dlatego do cyklu oprowadzań online po wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990 zaprosiliśmy reporterów i reporterki, które przyjrzą się prezentowanym fotografiom i opowiedzą o nich ze swojego reporterskiego punktu widzenia.

Tym razem po wystawie oprowadzi Olga Gitkiewicz – socjolożka i dziennikarka, której książka „Nie zdążę” znalazła się w tegorocznym finale Grand Press 2020 w kategorii Książka Reporterska Roku.

Na jakie fotografie skieruje nasz wzrok reporterka? Na pewno zabierze nas do nieistniejącej już dziś Toruńskiej Przędzalni Czesankowej Merinotex, na zlot hipisów na Jasnej Górze, festiwal w Jarocinie oraz na odział położniczy szpitala, w którym podejście do opieki nad dzieckiem i przyszłą matką dalekie było od dzisiejszych standardów wypracowanych w ramach kampanii „Rodzić po ludzku”.

Na wystawie Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990 prezentujemy około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”, którzy nie tylko robili świetne zdjęcia, ale rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Zdaniem kuratora wystawy, fotografa Krzysztofa Wójcika: „Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL”. 

Już niedługo będziecie mogli i mogły zobaczyć wystawę oczami Cezarego Łazarewicza i Aleksandry Boćkowskiej. Wciąż możecie też oglądać poprzednie oprowadzania — autorstwa Jacka Hugo-Badera czy Filipa Springera.