Program

  • online
  • wokół wystaw

Program

O FOTOREPORTAŻU „ITD” | Sztuka bycia fotoreporterem. Opowiada Anna Musiałówna | audio

18.01.2021
godzina 10:00

O FOTOREPORTAŻU „ITD” | Sztuka bycia fotoreporterem. Opowiada Anna Musiałówna | audio

18.01.2021
godzina 10:00

  • online
  • wokół wystaw
online wokół wystaw  

Czego możemy się dowiedzieć od fotoreporterów i fotoreporterek? Jak wyglądała praca w tym zawodzie w PRL-u? Osoby współpracujące z czasopismem studenckim „itd” opowiedzą o cenzurze, różnorodności zleceń i innych sytuacjach związanych z wykonywanym zawodem. Na nowo odkrywamy nagrania pochodzące z projektu „Fotografowie w PRL-u” realizowanego przez Ośrodek KARTA. W pierwszym materiale z naszego krótkiego cyklu Anna Musiałówna opowiada o sztuce bycia fotoreporterką, swojej młodości i podróżach.W nagraniu z 2015 roku Anna Musiałówna domu rodzinnym w Suchedniowie, nauce w warszawskiej szkole baletowej i pracy tancerki. Główną część opowieści stanowi jednak biografia zawodowa — praca w tygodniku „itd”, „Przyjaciółka”, „Razem” czy „Na przełaj”. Musiałówna opowiada również o podróży do Nepalu, pobycie na Spitsbergenie i korespondencji z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim.

Anna Musiałówna urodziła się w 1948 roku w Suchedniowie. Mając jedenaście lat, wyjechała do Warszawy, gdzie rozpoczęła naukę w Państwowej Szkole Baletowej, którą ukończyła w 1967 roku. Tańczyła na scenie Teatru Wielkiego do 1971 roku, gdy na skutek wypadku i doznanej kontuzji straciła możliwość dalszego wykonywania zawodu. Dzięki zachęcie brata — fotoreportera Macieja Musiała — zaczęła fotografować. Niedługo później rozpoczęła współpracę z „itd” oraz etatową pracę w „Przyjaciółce”, którą zakończyła w stanie wojennym. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Dokumentalistów „Droga” i członkinią Związku Polskich Artystów Fotografików. Była kuratorką wystaw fotograficznych: „Polska lat 70.”, „Polskie drogi” i „Droga przez Polskę”, a sama uczestniczyła w wystawach zbiorowych, między innymi „W kręgu itd” oraz „Dokumentalistki XX wieku”. Obecnie współpracuje z tygodnikiem „Polityka”. 

Publikacja nagrania jest związana z trwającą wystawą „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960–1990”. Szczegółowy opis nagrania i dostęp do jego całości — tak jak wielu innych materiałów Archiwum Historii Mówionej — jest dostępny tutaj. Materiały z cyklu „Fotografowie w PRL-u” zostały przygotowanego przez Dominika Czapigo.