Program

  • cykle
  • wokół wystaw
  • online
  • wideo

Program

OSTRZEJ WIDZI: Aleksandra Boćkowska | oprowadzanie po wystawie

21.02.2021
godzina 11:00

OSTRZEJ WIDZI: Aleksandra Boćkowska | oprowadzanie po wystawie

21.02.2021
godzina 11:00

  • cykle
  • wokół wystaw
  • online
  • wideo
cykle wokół wystaw online wideo  

W swoim oprowadzaniu po wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990” Aleksandra Boćkowska zabiera nas w podróż po Polsce. Na początku zaprasza do Katowic i opowiada o fotoreportażu „Uwaga, Dokument” Sławka Biegańskiego — jakie mody ówcześnie ze sobą konkurowały i jak kontrastowały z miejskim otoczeniem? Jak wspomnienia studenckie zebrane w książce „«Dzień dobry» za dwa złote” (1971) korespondowały z cyklem „Chłopcy z fantazją” autorstwa Macieja Musiała? Jaki jest współczesny los Kawiarni Marionetka, której neony i wystrój uchwycił Krzysztof Barański w swoim cyklu zdjęć? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego oprowadzania, które będzie dostępne na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.

Aleksandra Boćkowska, fot. Robert Olszański (Dom Spotkań z Historią)

Aleksandra Boćkowska, fot. Robert Olszański (Dom Spotkań z Historią)

Tym razem naszą przewodniczką będzie Aleksandra Boćkowska — dziennikarka i reporterka, autorka książek o codzienności w PRL, „To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL”, „Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL” oraz „Można wybierać. 4 czerwca 1989”. W swoim oprowadzaniu zabiera nas między innymi do Katowic, Poznania i Konina. Fotografie Sławka Biegańskiego są punktem wyjścia do opowieści o przenikaniu wschodniej i zachodniej mody, w których oczywiście chodziło nie tylko o estetykę. Rekonstruuje historię stojącą za zdjęciem Macieja Musiała, dzięki czemu anonimowy pracownik zyskuje imię — i tak Edward Parol nie tylko pracuje w Miejskim Przedsiębiorstwie Oczyszczania, ale możemy też dowiedzieć się, dlaczego akurat w tym miejscu, na co zbiera fundusze i jak bardzo szyld „Nie pij alkoholu” umieszczony nad wejściem do przedsiębiorstwa był traktowany poważnie. Kończy zaś na debacie i gestach Adama Michnika i Aleksandra Kwaśniewskiego — redaktora naczelnego „itd” w czasie stanu wojennego, które w serii „Twarzą w twarz” uchwycił Krzysztof Wójcik.

Aleksandra Boćkowska oprowadzanie po wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960–1990” widzi jako punkt wyjścia do rozmowy o tym, jak architektura, wnętrza i moda korespondowała z ciężką pracą i prostą codziennością. Wskazuje na informacje, które fotoreporterzy „itd” próbowali przemycić w inscenizowanych kadrach. Przede wszystkim opowiada o miastach, które wszyscy i wszystkie znamy, a w których wiele jest jeszcze do odkrycia — zarówno w kontekście historii, jak i tego, co po niej nadal pozostało.

O CYKLU OPROWADZAŃ
„Ostrzej widzieć” to zasada, która przyświeca reporterom i fotoreporterom, niezależnie od czasu i miejsca, w którym żyją i pracują. To właśnie oni widzą ostrzej, podejmują ważną tematykę społeczną i często niewygodne lub przemilczane tematy. Jedni i drudzy opowiadają nam historię, która dzieje się tu i teraz. Właśnie dlatego do cyklu oprowadzań online po wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990” zaprosiliśmy reporterów, którzy przyjrzą się prezentowanym fotografiom i opowiedzą o nich ze swojego reporterskiego punktu widzenia.

Na wystawie prezentujemy około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”, którzy nie tylko robili świetne zdjęcia, ale rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Zdaniem kuratora wystawy, fotografa Krzysztofa Wójcika: „Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL”.

Już niedługo będziecie mogli zobaczyć wystawę oczami Cezarego Łazarewicza. Wciąż możecie też oglądać poprzednie oprowadzania — autorstwa Jacka Hugo-BaderaOlgi Gitkiewicz czy Filipa Springera.