Program

  • wokół wystaw
  • wideo
  • online

Program

OSTRZEJ WIDZI: Cezary Łazarewicz | oprowadzanie po wystawie

14.03.2021
godzina 11:00

OSTRZEJ WIDZI: Cezary Łazarewicz | oprowadzanie po wystawie

14.03.2021
godzina 11:00

  • wokół wystaw
  • wideo
  • online
wokół wystaw wideo online  

Cezary Łazarewicz pierwszy raz z czasopismem „itd” zetknął się, gdy jego mama przyniosła numer, w którym znajdowała się rozmowa o jej pracy jako bosmanki. I właśnie od zdjęć Janusza Sobolewskiego z cyklu „Sztorm” zaczyna oprowadzanie po wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990”. Jak poznawał nowości muzyczne, których nie puszczano w państwowych radiostacjach? Co pamięta z koszalińskiego spotkania z uzdrowicielem Clivem Harrisem? Z czym wiązało się uniknięcie służby wojskowej i sympatyzowanie z „Ruchem Wolność i Pokój”? Zapraszamy do obejrzenia kolejnego oprowadzania, które będzie dostępne na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.

Aleksandra Boćkowska, fot. Robert Olszański (Dom Spotkań z Historią)

Aleksandra Boćkowska, fot. Robert Olszański (Dom Spotkań z Historią)

Tym razem naszym przewodnikiem będzie Cezary Łazarewicz — dziennikarz i reporter, autor książek „Kafka z Mrożkiem. Reportaże pomorskie”, „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia” czy „Żeby nie było śladów. Sprawa Grzegorza Przemyka”, za którą otrzymał Nagrodę Literacką „Nike”. Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej”, „Przekroju” i „Polityce”.

W swoim oprowadzaniu zabiera nas w podróż po swojej młodości — cykl „Polskie nagrania” Krzysztofa Wójcika jest punktem wyjścia do opowieści o nagrywaniu koncertów pomimo słabych warunków technicznych, dzięki którym mógł poznać zespół Moskwa, Siekiera czy Kult. Zdjęcia Anny Musiałówny z serii „Osobowy 2 klasa” przypominają o długich podróżach na stojąco, które pomimo niedogodności były świetną okazją do nawiązywania trwałych znajomości. Zatrzymując się przy „Betonowej pustyni” tej samej fotoreporterki, opowiada o młodzieńczych zabawach — wyścigach kapsli, przesiadywaniu w piaskownicach i sąsiadkach, z którymi trzeba było negocjować nocne granie w piłkę.

Wystawa „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960–1990” widziana oczami Cezarego Łazarewicza to opowieść o pozytywnych wspomnieniach z okresu PRL. O społeczeństwie, które pomimo trudności potrafiło przyjemnie spędzać wielogodzinne podróże, radziło sobie z reglamentacją towarów, a do „szczęścia” nie potrzebowano wiele. Zapraszamy do wspólnej podróży przez lata sześćdziesiąte, siedemdziesiąte i osiemdziesiąte!

O CYKLU OPROWADZAŃ
„Ostrzej widzieć” to zasada, która przyświeca reporterom i fotoreporterom, niezależnie od czasu i miejsca, w którym żyją i pracują. To właśnie oni widzą ostrzej, podejmują ważną tematykę społeczną i często niewygodne lub przemilczane tematy. Jedni i drudzy opowiadają nam historię, która dzieje się tu i teraz. Właśnie dlatego do cyklu oprowadzań online po wystawie „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże «itd» 1960-1990” zaprosiliśmy reporterów, którzy przyjrzą się prezentowanym fotografiom i opowiedzą o nich ze swojego reporterskiego punktu widzenia.

Na wystawie prezentujemy około dwustu zdjęć wybitnych fotoreporterów współpracujących z czasopismem studenckim „itd”, którzy nie tylko robili świetne zdjęcia, ale rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Zdaniem kuratora wystawy, fotografa Krzysztofa Wójcika: „Nigdy po roku 1990 fotoreportaż nie odgrywał już w Polsce takiej roli jak w szarych czasach PRL”.

Zachęcamy do obejrzenia poprzednich oprowadzań — autorstwa Jacka Hugo-BaderaOlgi Gitkiewicz, Filipa Springera czy Angeliki Kuźniak.