Program

  • cykle
  • online
  • spotkanie

Program

PRZEMOC WCZORAJ I DZIŚ | Operacje służb specjalnych jako narzędzie destabilizacji | spotkanie

11.03.2021
godzina 18:00

PRZEMOC WCZORAJ I DZIŚ | Operacje służb specjalnych jako narzędzie destabilizacji | spotkanie

11.03.2021
godzina 18:00

  • cykle
  • online
  • spotkanie
cykle online spotkanie  

Dom Spotkań z Historią oraz Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas zapraszają na kolejne spotkanie w cyklu „Przemoc wczoraj i dziś: od zabójstw politycznych do wojny hybrydowej”. Tym razem dyskusja będzie poświęcona działalności i operacjom służb specjalnych jako narzędzia destabilizacji. Emisja nagrania na Facebooku i YouTubie Domu Spotkań z Historią.Operacje służb specjalnych od zawsze owiane są dużym stopniem tajemnicy. Wykorzystując pozostające na granicy prawa — a często i wyobraźni — metody, mają służyć realizacji najważniejszych interesów państw. Są wykorzystywane w celach związanych z obroną, ochroną tajemnic państwowych, gromadzeniem strategicznych informacji czy wpływaniem na wydarzenia wewnętrzne. Korzystając ze zgromadzonych danych i strategii psychologicznych, dywersji czy inwigilacji mogą wpływać na podejmowane decyzje — wewnętrzną destabilizację społeczną, polityczną i gospodarczą państw, społeczeństw, a nawet regionów. Tym samym nie są bez wpływu na sojusze: ich inicjowanie czy zrywanie.

O tym, jak wykorzystywane są działania służb specjalnych i jak powinno się to robić, rozmawiać będą: 
Piotr Niemczyk
— ekspert z zakresu bezpieczeństwa. W latach 1993–1994 był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu w Urzędzie Ochrony Państwa.

Vincent V. Severski — emerytowany podpułkownik i pisarz. Był funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa w Departamencie I Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Zarządu Wywiadu w Urzędzie Ochrony Państwa, a także Agencji Wywiadu.

Jarosław Stróżyk — generał. Był zastępcą dyrektora Zarządu Wywiadu Międzynarodowego Sztabu Wojskowego Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego.

Spotkanie poprowadzi Paulina Piasecka — doktor nauk społecznych w dyscyplinie nauki o bezpieczeństwie, specjalistka w obszarze terroryzmu międzynarodowego i walki informacyjnej. Jest zastępczynią dyrektora Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas w Warszawie oraz zastępczynią kierownika Instytutu Analizy Informacji Collegium Civitas. Pracowała jako główna specjalistka w Wydziale ds. Przeciwdziałania Zagrożeniom Terrorystycznym przy MSWiA. Była redaktorką i współautorką publikacji z zakresu bezpieczeństwa publicznego.