Program

  • cykle
  • wideo
  • online
  • spotkanie

Program

BLISKI NAM ŚWIAT | Kobiecym okiem: Azja Środkowa i algierska społeczność Francji | spotkanie

25.03.2021
godzina 18:00

BLISKI NAM ŚWIAT | Kobiecym okiem: Azja Środkowa i algierska społeczność Francji | spotkanie

25.03.2021
godzina 18:00

  • cykle
  • wideo
  • online
  • spotkanie
cykle wideo online spotkanie  

Chociaż nazwy krajów takich jak Kazachstan, Uzbekistan, Turkmenistan, Kirgistan czy Tadżykistan są nam znane, to wciąż niewiele wiemy o tym regionie świata. Po upadku ZSRR każde z tych państw wybrało niepodległość, a jednocześnie żadne nie zdecydowało się na przecięcie relacji z Moskwą. W najnowszym spotkaniu z cyklu „Bliski nam świat” porozmawiamy również o Francji i algierskiej społeczności, dla której to europejskie państwo jest niemal drugim domem. Obu tym rejonom swoje książki poświęciła doktora Ludwika Włodek, z którą porozmawia autor cyklu Paweł Średziński. Emisja na Facebooku Domu Spotkań z Historią.Wiele państw tworzących Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich nadal utrzymuje bliskie stosunki z Rosją i jest zrzeszonych we Wspólnocie Niepodległych Państw. Wyjątkiem jest Gruzja i kraje nadbałtyckie — Litwa, Łotwa i Estonia. Jak wygląda specyfika i napięcia polityczne Azji Środkowej okiem dziennikarki, która poświęciła temu regionowi książkę „Wystarczy przejść przez rzekę”? Odwiedzimy ulice Urmetanu, Samarkandy i Oszu, by zajrzeć nie tylko na polityczne salony środkowoazjatyckich państw, ale przede wszystkim porozmawiać o tym, jak żyje się ich mieszkańcom i mieszkankom.

W drugiej części spotkania przeniesiemy do Francji i tamtejszej społeczności algierskiej, której Ludwika Włodek poświęciła swoją ostatnią książkę — „Gorsze dzieci republiki”. Kolonizacja Algerii, rozpoczęta na początku XIX wieku, zakończyła się dopiero w latach sześćdziesiątych minionego wieku. Pomimo ogłoszenia niepodległości przez Algierię, Francja wciąż pozostaje drugim domem dla wielu obywateli i obywatelek nowego państwa. Czy rzeczywiście algierskie „dzieci republiki” wciąż są jej gorszymi dziećmi? W czasie spotkaniu porozmawiamy nie tylko o historii i społecznościach, ale również warsztacie reporterskim i dziennikarskim.

Ludwika Włodek — doktora socjologii, dziennikarka i wykładowczyni w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Od kilkunastu lat zajmuje się Azją Środkową, na której temat publikuje w „Gazecie Wyborczej”. W czasie swoich podróży poznała wszystkie kraje regionu — od Iranu po Kazachstan, od Turkmenistanu po Afganistan. Jest autorką książek „Wystarczy przejść przez rzekę”, „Pra. O rodzinie Iwaszkiewiczów”, „Cztery sztandary, jeden adres. Historie ze Spisza” oraz „Gorsze dzieci republiki”.

Spotkanie poprowadzi Paweł Średziński — twórca cyklu „Bliski nam świat”. Historyk, dziennikarz, politolog, doktor nauk humanistycznych. Autor i współautor książek m.in. „Syria. Przewodnik po kraju, którego nie ma”, „Kwame Nkrumah. Początki panafrykańskiej działalności”, „Co się stało z Mokpokpo Dravi”, „Afryka w Warszawie”, „Czy Afryka jest krajem?” i „Jak mówić polskim dzieciach o dzieciach Afryki?”. Laureat „Stołka Roku” Gazety Wyborczej. Publikował i publikuje na łamach m.in. „Więzi”, OKO.press, „Dzikiego życia” i „Nowej Konfederacji”. Jest współzałożycielem Fundacji „Afryka Inaczej” i redaktorem serwisu Afryka.org. 

„Bliski nam świat”
to cykl spotkań poświęcony historii, która dzieje się dziś w Europie, na Bliskim Wschodzie, Kaukazie i w Afryce Północnej. Zaproszeni goście, znani dziennikarze, reportażyści i eksperci, przybliżą nam genezę współczesnych wydarzeń i opowiedzą mało znane historie z rejonu pogranicza Europy, Azji i Afryki. To właśnie tam, nierzadko w cieniu konfliktów, mają miejsca zdarzenia, które często uchodzą uwadze naszej i mediów. Nie zdajemy sobie sprawy z ich wpływu na nasze codzienne życie.